14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ

1921 yılında insülini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig’in doğum yıl dönümü anısına, her yıl 14 Kasım’da Dünya Diyabet Günü düzenlenerek, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

1991 yılından beri düzenlenen, Dünya Diyabet Günü’ne dünyanın 125 ülkesinden, Uluslararası Diyabet Fedarasyonu üyesi 150’yi aşkın kuruluş katılmaktadır. Diyabetin sebepleri, belirtileri, tedavisi ve neden olabileceği organ tahribatları açısından halkı aydınlatmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Ülkemizde diyabet ve diyabete bağlı gelişen sağlık problemleri önemli bir yer tutmaktadır. Her yıl 14 Kasım’ da kutlanmakta olan Dünya Diyabet Günü, diyabet dünyasının en önde gelen farkındalık kampanyasıdır.  Bu yılda farklı etkinlikler ile  hastalığın farkındalığının oluşması sağlanmaktadır. Diyabet hastalarının beslenmesi de hastalağın teşhisinden sonra çok önemlidir.

ETKİNLİKLER

15 Kasım Diyabet Okulu – Acıbadem Hastanesi

13 – 20 Kasım Düzce Üniversitesi – Düzce Çocuk ve Genç Diyabetliler Derneği Programı

Ayrıca kasım ayı boyunca, Türk Diyabet Cemiyeti tarafından hazırlanan diyabet farkındalık videosu İstanbul’daki bütün Toplu Taşıma Araçları, Metrobüs, İett otobüsleri ile Marmaray ve Metro istasyonlarındaki ekranlarda gösterilecek; hazırlanan diyabet poster, bilgilendirme broşürleri ve Tip2 diyabet testleri tüm sağlık kurumlarına dağıtılacaktır. Türk Diyabet Cemiyeti sadece Kasım ayı değil tüm yıl boyunca çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde diyabet farkındalığını arttırmak için çalışmalarına devam edecektir.

 

 

Acıbadem Hastanesi Diyabet Okulu Etkinliği
Acıbadem Hastanesi Diyabet Okulu Etkinliği

 

 

Düzce Üniversitesi- Düzce Çocuk ve Genç Diyabetliler Derneği Etkinliği
Düzce Üniversitesi- Düzce Çocuk ve Genç Diyabetliler Derneği Etkinliği

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.