AKRİLAMİD OLUŞUMU VE ZARARLARI

Akrilamid, yüksek sıcaklıkta üretilen ya da pişen gıdalarda ve uzun süre ısıya maruz kalan gıdalarda oluşan monomerdir. Kâğıt, boya, kozmetik ürünleri akrilamidin kullanıldığı alanlar arasındadır. Akrilamid aynı zamanda içme suyunun arıtılmasında, kirli suyun temizlenmesinde kullanılmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre ; yüksek sıcaklık uygulanan  ve bol miktarda nişasta bulunduran gıdalarda çok miktarda akrlamid olduğu belirtilmiştir. Patates kızartması, patates cipsi, fırın ürünleri gibi gıdalar. Arpa, pirinç, buğday gibi tahıl ürünleri de akrilamidin maddesi olan asparajin ile indirgen şekerleri yüksek miktarda içermektedir.

Akrilamidin Sağlığa Etkileri

Akrilamidin zararlı etklileri kanserojenik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Hayvanlar üzeinde yapılan deneylerde, akrilamid sinir sistemine zarar verdiği, yüksek dozlarda alındığında kas ve hormonlarda olumsuz etki yaratmaktadır.

İnsanlar gıdalar dışında da akrilamide maruz kalabilmektedir. Örnek verecek olursak içme sularının ambalaj materyalinde, kozmetik ürünlerinde de bulumaktadır. Ve  tabi ki sigarada akrilamid miktarı fazladır.

Akrilamidden Korunmak için Öneriler

  • Gıdalar çok yüksek sıcaklıkta pişirilmemelidir.22
  • Kızartılmış ve yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Dengeli bir diyetle beslenilmelidir.
  • Kızartma veya pişirilme yapılcaksa düşük sıcaklıkta yapılmalıdır.
  • Gıdanın yüzeyindeki nemin fazlaca uzaklaştırılmasından kaçınılmalıdır.
  • Ekmekler ve keklerde kahverengi, sert ve kuru yüzey akrilamid oluşumunu işaretiidir.
  • Patates kızartması için önceden suda bekletilmiş patates kullanılmalıdır. Çünkü suda bekletilirken patates yüzeyindeki şeker içeriği azalacağından akrilamid oluşumu da azalmaktadır.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.