Alüminyumun Gıdalardaki Etkisi

Alüminyum

Isıtma işlemi yapılmaksızın, tamamen koruma amaçlı olarak alüminyum folyo içinde, gıda saklamak uygundur; Ancak yüksek ısıda (fırın, mikrodalga) su oranı yüksek gıdaların folyo içine yada çizik alüminyum kaplarda pişirilmesi sakıncalıdır. Pişirilme sırasında oluşan buhar, folyoyu oluşturan alüminyumun çözünerek gıdaya karışmasına ve vücutta metal birikimine sebep olur. Yapılan araştırmalara göre Alzheimer hastalarının beyin dokusunda bulunan yüksek miktarda bulınması, araştırmacıların Alzheimer ile alüminyum kullanımı arasında bir bağlantı olduğunu düşünmesine yol açıyor. Bu nedenle alüminyum kaplarda hazırlanan yemeklerin, başta Alzheimer hastalığı olmak üzere anemi, kemik erimesi, zeka geriliği, hatta kansere bile neden olabileceğine dair araştırmalar mevcut durumda. Alüminyumun sürekli alımıyla beyin hücrelerinde meydana gelen birikim Alzheimer’e ek olarak başka ciddi beyin rahatsızlıklarına yol açabiliyor. Ayrıca artan alüminyum miktarı vücudumuz için çok gerekli olan kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum gibi minerallerin emilimini de azaltıyor.

img_6773

Gıdalar Üzerindeki Etkisi

Gıda korunması özelliğine sahip çok ince tabaka olup yiyeceklerin saklanması ve pişirilmesinde mutfağımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Ateşe dayanıklılığı nedeniyle bizlere kolaylık sağlayan alüminyum folyo,bazı maddelerle bir araya geldiğinde reaksiyona geçip çözülerek gıdaların alüminyum emmesine neden olabilir. Özellikle sıcak, sulu, asitli yiyecekler ile beraber pişirilmesi yada uzun süre alüminyum folyoya maruz kalmasıyla ilgili yapılan araştırmalar folyodaki alüminyum maddesinin yiyeceklere geçtiğini göstermektedir.

img_6771

 

AĞIR METAL TEHLİKESİ

Vücutta doğal olarak bulunan bazı metallerin (demir,çinko …) sağlığımıza yararları varken bazı metallerin oranı yükseldikçe vücutta toksik etki yapmaya başlarlar. Ağır metaller, yoğunlukları suyun yoğunluğunun en az 5 kat daha fazla olan metallerdir. Bunlar vücudumuz tarafından işlem göremez ve vücutta birikirler. Bakır, Alüminyum, Kurşun, Arsenik, Platin, Civa gibi ağır metaller buna yalnızca birkaç örnektir.

img_6770

 

Alüminyum Folyo kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

• Özellikle asitli ve yüksek ısıda pişirilen yiyecekleri, dondurulmuş gıda maddelerini sarmak için kullanmaktan kaçınabiliriz..
• Alüminyum folyo yerine yağlı kağıtlar, paslanmaz çelik kaplar, fırına girebilen karton gıda kapları kullanmaya çalışabiliriz.
• Besinlerin pişirilme ve ısıtma işleminde kullanılmamalıdır.
• Buzdolabında  sağlıklı saklama yapılabilmektedir fakat yiyeceklerin ıslak, asidik-bazik,yada çok tuzlu karakterde olmamasına dikkat edilmelidir.

img_6772


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.