ANNE ADAYLARINA ÖNEMLİ UYARI: Sakat Bebek Riskine Karşı Folik Asit

hamilelikte-beslenmenin-altin-kurallari    Anne adaylarının alması gereken vitaminlerin başında hiç kuşkusuz folik asit (folat) gelir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında bebeğin sakat doğma riskini ve hamilelikte oluşabilecek anormallikleri büyük ölçüde azaltır.

Folik asit; hücre yapıtaşlarının, kan hücrelerinin ve özellikle sinir sistemi dokularının oluşum ve gelişimi için son derece gerekli bir B vitamini grubudur. Genetik kodlamanın yapıldığı DNA sentezinde de oldukça önemli rol oynar. Uzmanlar; hamilelik esnasında alınan folatın bebeği ‘yarık dudak ve yarık damak, erken doğum ve düşük’ riskine karşı koruduğunu dile getirmişlerdir.

Yetişkinlerde alınması gereken  miktar 400 mcg iken hamilelerde ise 600 mcg’dir. Gelin hep birlikte folik asitçe zengin gıdalara bakalım;

  1. Mercimek çeşitleri:

Yeşil ve kırmızı mercimek  en zengin gıdalardandır. Yarım kase pişmiş mercimek yaklaşık 180 mcg folik asit içerir.  Hamilelikte mercimek tüketmek hem kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olur hemde günlük folik asidi ihtiyacının büyük kısmı karşılanmış olur.

  1. Narenciyeler:

Portakal, mandalina ve greyfurt gibi kış aylarının en sevilen meyveleri de güçlü birer kaynaktır. Bir adet büyük boy portakal yaklaşık 55 mcg folik asit içerir. Bir bardak portakal suyu ile günlük folik asit ihtiyacının %20’si karşılanabilmektedir.

  1. Domates suyu:

Domates suyu folik asidin yanında içerdiği C vitamini ve demir sayesinde oldukça besleyicidir. Diğer meyve sularına oranla daha az şekerli olması sabah kahvaltıları için güzel bir alternatif olabilir.

  1. Brokoli:

1 porsiyon brokoli ile günlük ihtiyacın dörtte birini karşılayabilmek mümkündür. Içerdiği kalsiyum nedeniyle de çok besleyici bir besindir.

  1. Ayçekirdeği:

Yemesi hem son derece keyifli hem de besleyici olan ayçekirdeğini günde bir avuç tüketmek folat ihtiyacınızı karşılamada yardımcı olacaktır.

  1. Avokado:

Söz konusu hamilelik diyeti olduğunda avokadonun yeri çok önemlidir. Bebeğin beyin gelişimi için gerekli olan omega 3 açısından da son derece zengin olan avokadonun sadece bir diliminde 90 mcg folik asit bulunmaktadır.

  1. Fasulye:

Pek çok farklı yemekte kullanılabilen fasulye de folik asitce zengin gıdalar arasında yer almaktadır.

  1. Yeşil yapraklı sebzeler:

Özellikle ıspanakta yüksek derecedebulunur. 2 kase ıspanak yaklaşık 218 mcg folik asit içerir. Ispanağın yanı sıra kıvırcık, kara lahana gibi sebzelerin tüketimine de hamilelikte dikkat etmek gerekmektedir.

  1. Yumurta:

Bir adet yumurta yaklaşık 25 mcg folik asit içerir. Kolesterol bakımından da son derece zengin olması nedeniyle günlük tüketilen miktara dikkat etmek gerekmektedir.

  1. Zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllar:

Zenginleştirilmiş buğdaydan yapılan ekmek ve makarnalar yararlı birer kaynak olabilir. Hangi ürünün ne kadar folik asit içerdiğini ambalaj üzerindeki “içindekiler” kısmından öğrenebilirsiniz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.