Anne Sütü ve Faydaları

Anne Sütü ve Faydaları

Anne Sütü 

Yeni doğan bebeklerin ilk altı ay anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. Bir bebek için en iyi besin kaynağı anne sütüdür.

anne sütü
anne sütü

 

Hiç bir şekilde ısıtma ve soğutma işlemine gerek duymaksızın veya taşıma aracına gerek duyulmayan özel besindir. Anne sütünde mikrop üreme şansı yoktur.

Anne sütü her dönemde farklı oranlarda besin öğeleri bulundururlar. Örneğin;  ikini hafta protein oranı azalırken laktoz ve yağ toplam kalori artmaktadır.

 

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü inek sütünde bulunmayan ve üretilmesi imkansız olan 100’den fazla bileşen içermektedir ve  sindirimi kolay olur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde genel olarak ishal ve kabızlık görülmez. Anne sütünün inek sütüne göre protein ve tuz miktarı daha azdır. Böylelikle gelişmekte olan bebeğin böbreklerinin süzme kapasitesine daha uygun olmuş olur. Yapısındaki kalsiyum ve demir, inek sütü bazlı mamalara göre daha iyi emilerek bebeğin kan dolaşımına katılıyor. Anne sütüyle beslenen bebeklerde demir eksikliği anemisi daha az görülüyor. Bu şekilde beslenen bebeklerde alerji ve obez olma riski daha azdır. Anne sütü verilmesi en rahat besin, her zaman kullanıma hazır, temiz ve ideal sıcaklıkta oluyor. Bebeğin ihtiyacı olan her yerde ve her zaman verilebiliyor. Anne sütü mamalar ile karşılaştırıldığında aynı zamanda çok daha ekonomik. Anneyi de koruyor, emziren annelerde meme ve rahim kanserlerine emzirmeyenlere oranla daha az rastlanıyor. 

bebek

Süt Yapımına Etki Eden Faktörler

Aşırı kalorili besinler ve şekerli yiyecek ve içecekler süt yapımına katkı sağlamaz. Annenin aşırı sıvı alımıda sakıncalı olma ihtimali vardır. Anne dengeli bir şekilde sıvı alımı yapmalı ve bolca meyve ve sebze tüketmelidirler. Anne süt ve süt ürünlerinden protin almalıdırlar. Ayrıca kalsiyum ve demir desteğini sürekli tüketmelidirler.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.