ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN BESİNLER

14782651210.37860900

Anne sütü özellikle ilk 6 ay bebekler için çok önemlidir. Her zaman steril olması, koruyucu etmenler içermesi, sindirime yardımcı enzimleri bulundurması, alerjilere karşı koruması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanısıra emzirme anne ile bebek arasında bir bağ oluşturarak bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerin ileriki yaşlarda karşılaşacakları kronik hastalıklara karşı da dirençli oldukları bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Gelin şimdi anne sütünü arttırıcı besinlere bakalım;

Rezene: Anne sütü için gerekli olan östrojen ve prolaktin üretimini sağlar. Aynı zamanda sütün yağ içeriğini arttırır.

Fesleğen: Sakinleştirici etkisi de bulunan fesleğenin sindirim üzerinde olumlu etkileri vardır. Çay şeklinde ya da yemeklerle birlikte tüketilebilir.

Yulaf: Besin değeri son derece yüksek olan yulaf aynı zamanda demir ve kalsiyum açısından oldukça zengindir.

Arpa: Sütteki prolaktin hormonunu arttırarak memelerde daha fazla süt salgılanmasını sağlar. Arpanın çimlendirilmesiyle elde edilen malt içeceğinden günde 1 adet içilebilir. Yüksek kalori içeriğine sahip olması nedeniyle kilo alımını engellemek için kontrollü tüketmekte fayda var 🙂

anne-sutu

Baklagiller: İçerdikleri yüksek demir nedeniyle süt kalitesinin artmasını sağlarlar. Özellikle vejeteryan annelerin bol bol tüketmesinde yarar var. Gaz problemi yaşamıyor iseniz haftada 2-3 kere kuru fasulye, nohut gibi baklagilleri tüketebilirsiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, kara lahana, maydanoz gibi sebzeler içerdikleri fitoöstrojenler sayesinde süt miktarının artmasını sağlarlar. Ayrıca içerdikleri A vitamini, demir, kalsiyum ve folat bakımından zengin olmaları sütün kalitesini olumlu yönde etkiler.

Sarımsak: Yapılan çalışmalara göre emzirme öncesinde anne sarımsak tükettiğinde bebeğin daha aktif ve daha çok emdiği görülmüştür. Ancak bazı bebeklerde gaz ve hazımsızlık problemlerine neden olabilmektedir.

Kuruyemişler: Ceviz, fındık, badem gibi zengin yağ içeriğine sahip kuruyemişleri emziren anneler beslenme düzenlerine dahil etmeliler. Ara öğünlerde bir avuç kuruyemiş tüketmek sütün kalitesinin artmasını sağlayacaktır.

biberonla-besleme

Yorgunluk, hastalık ve stres gibi durumlarda süt üretimi azalmaktadır. Bu nedenle emziren annelerin kendilerini hem bedenen hem de psikolojik olarak korumaları bebeklerinin beslenmesi açısından son derece önemlidir.

Sağlıklı günler.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.