B12 VİTAMİNİ

B12 Vitamini Nedir?

B12 vitamini suda eriyen bir vitamindir ve diğer adı kobalamindir. B12 vitamini eksikliğinin en yaygın göstergesi yorgunluk halidir ancak yorgunluk, uykusuzluk veya başka bir sağlık durumundan da kaynaklanabilir. B12 eksikliğinin diğer semptomları arasında kilo kaybı, kabızlık veya ishal durumu, kırmızı dil, mide buluntısı ve kusma, karında şişlik ve gaz, el ve ayaklarda hissizlik, denge kaybı ve sinirlilik hali sayılabilir.

B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur?
En önemli neden olarak yanlış beslenmedir. Yani vücudumuza yeteri kadar B12 vitamini içeren besinler almamaktır. B12 vitamini; sadece et, süt, peynir, yoğurt, yumurta, balık ve ciğer gibi hayvansal olan gıdalardan alırız.

Peki yeteri kadar B12 vitamini alınmazsa ne olur…
Vücut yeterli kırmızı kan hücresi üretemez. Yetersizliği halinde, sinir sistemi bozukluklarıyla birlikte, ‘pernisiyöz anemi’ (kansızlık) oluşur. Pernisiyöz anemide, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayısı azalır ve şekilleri bozulur. Bu durum, kemik iliğinde kan hücrelerinin yapımındaki bozukluktan ileri gelir. Pernisiyöz aneminin oluşum nedenleri farklı da olabilir. Nedenlerinden biri, diyetle yeteri kadar B12 vitamini alınmaması veya besinlerin hazırlanması ve saklanması için uygulanan işlemlerin vitamin kaybını artırmasıdır.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?
B12 vitamini, hayvansal kaynaklı besinler olan kırmızı et, tavuk, balık, karaciğer, deniz ürünleri, süt, yumurta, yoğurt ve peynirde bulunur. Günlük diyet çoğunlukla bitkisel besinlerden oluştuğunda, alınan B12 vitamini miktarı da azalır. Özellikle vejetaryen beslenme tipi uygulayanların çok dikkat etmesi gereken bir vitamindir. B12’yle zenginleştirilmiş yiyeceklerle takviye yapılabilir. Gerekirse, beslenmeye ek olarak B12 vitamini takviyesi alınabilir. Besinlere uygulanan yüksek sıcaklık, B12 vitamininin de kaybına yol açmaktadır.

Günlük Alınması Gereken B12 Mitarı
B12 vitamini suda çözünen vitamin olduğundan vücuttan kolayca atılır. Bu yüzden  her gün yeniden B12 vitamin içeren besinlerden almak gerekir. Ama B12 vitamini karaciğerde uzun süre depolanabiliyor. Eğer yeteri kadar B12 vitamini depolanmışsa her gün almaya gerek yok.:)))

  • Günlük gereksinim miktarı bir gramın milyonda biri olan mikrogram olan (mcg) cinsinden ölçüm yapılır.
2 yorum var

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.