BAL VE İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALARI

Bugünkü yazımızda hepimizin sevdiği besin olan baldan bahsedeceğiz…

Türk gıda kodeksine göre bal ;Bitki nektarlarının, bitkilerin canlı kısımlarının salgılarının veya bitkilerin canlı kısımları üzerinde yașayan bitki emici böceklerin salgılarının bal arısı Apis mellifera tarafından toplandıktan sonra kendine özgü maddelerle birleștirerek değișikliğe uğrattığı, su içeriğini düșürdüğü ve petekte depolayarak olgunlaștırdığı doğal ürünüdür.

Ballar kaynağına göre çiçek balı ( narenciye balı, kestane balı, püren balı ve kekeik balı) ve salgı balı (çam balı) olmak üzere ikiye ayrılır.

3

Peki balın insan sağlığı üzerine etkileri nelerdir…

  1. Ağız ve diş sağlığı üzerine etkileri; çürüğe neden olan bakterileri inhibe eder, diş çürümesine karşı koruyucu etki gösterir. Bu yüzden bal tüketiminden sonra diş fırçalanması tavsiye edilmektedir.
  2. Sindirim sistemi üzerine etkileri; bal, ülser ve gastrite neden olan bakterileri inhibe eder. Balı sabah aç karına yemek bu hastalıkların tedavi edilmesinde yardımcı olur.
  3. Kalp ve damar sağlığı üzerine etkileri ; kolestrolü düzenleyerek kardiyovasküler risk faktörlerini azalttığı belirtilmiştir.
  4. Sporcu performansı üzerine etkileri; sporcular için önemli karbonhidrat kaynağıdır. Bal performans sırasında kalp frekansını ve glikoz seviyesini arttırdığı gözlemlenmiştir.
  5. Bal cilt üzerindede olumlu faydaları vardır. Vücut yaralarında, yanıklarda, ağız ve boğaz mukozası üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.