Besin Alerjileri – Fındık Fıstık ve Diğer Yağlı Tohumlar

Fıstık alerjisi bebeklik döneminde başlar ve ergen dönemine kadar sürmektedir.  Çoğu kişide yaşam boyu devam etmektedir. Bazı çok duyarlı kişilerde mikrogram düzeyinde çok az miktarlarda alım bile reaksiyona neden olmaktadır.  Miligram miktarında alımlar ise sistemik reaksiyonlara yol açmaktadır. Hatta bazı kişilerde, içinde fıstık ezmesi olan bir kavanozun açık bırakılması sonucunda ürtiker ve hışıltılı solunum ortaya çıktığı görülmektedir.

Fındık da fıstık gibi çok alerjik olan bir gıda türüdür. Fındığın içerisindeki bir protein türü bu alerjiye neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre çocukların %9’unda fındık alerjisi görülmektedir.

yer fıstığı

Fındık, fıstık ve diğer yağlı tohumların alerjileri, anafilaksi adı verilen şiddetli bir reaksiyona da neden olabilir. Anafilaksi, daha az şiddetli bir reaksiyonla başlayabilirken, ancak bir başka kişide nefes darlığı, başın çarpması gibi hissettirme ya da bağırsak düzensizlikleri oldukça kötüye gider. Hızlı bir şekilde tedavi edilmediği takdirde anafilaksi hayati tehlike oluşturabilir.

Belirtileri

Sık görülen klinik belirtiler astım, dudaklarda ve yanak mukozasında kabarma, yutakta görülen ödem, ürtiker ve bazen de egzamadır.

Beslenme düzeni kontrolleri sürekli yapılmalıdır.

Diyetlerinde kontrollü değişikler yapılmalı alerji oluşturan fındık, fıstık ürünlerini içeren gıda ürünlerinden uzak durulmalıdır. Besin alerjisi tanısı ile izlenen ve diyet önerilen bütün çocuklarda dikkatli bir büyüme gelişme izlemi yapılmalı, beslenme durumları izlenmeli ve gerekli ek destekler sağlanmalıdır.

fındık-alerjisi

Besin etiketlerine dikkat edilmelidir.

Marketlerde satılan tüm besin maddelerinin üzerindeki etiket bilgileri  dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Alerjik olan besin maddeleri sorgulanmalı, restoran ve benzeri yerler gibi ev dışındaki ortamlarda hazırlanan besinlerin tüketilmesi sırasında görevlilerden besin içerikleri ile ilgili bilgi istenmeli ve gizli bulaşa dikkat edilmelidir. Özellikle sistemik anafilaksi bulguları görülen olgularda çok dikkat edilmelidir

Yaralanılan Kaynaklar:

Fındık Alerjisi

Besin Alerjisi Semptomlar


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.