Besin Alerjisi

Besin Alerjisi Nedir ?

 

Bağışıklık sisteminin normal şartlarda zararsız olan besin maddesini,  zararlı madde olarak algılaması sonucu besin alerjisi ortaya çıkmaktadır. Bu besin maddesi daha sonra vücuda alındığı zaman, immun sistem büyük miktarlarda kimyasal maddeler ve histamin salgılar. Bu kimyasal maddeler, solunum sistemi, sindirim sistemi, cilt ve kalp-dolaşım sistemlerini etkileyebilecek bir dizi alerjik reaksiyonu tetikler. Besin alerjileri bebeklik, çocukluk döneminden ve hatta anne karnından başlayarak görülebilmektedir.

image6

İnsanlar yaşamları boyunca bir çok besin ile karşılaşmaktadırlar. Bu besinlerin en küçük yapı taşları ; karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler, minareller ve sudur. Hazır gıdalarda ise bunlara ek olarak katkı maddeleri eklenmektedir. Besin öğeleri arasında alerjiye en çok neden olan protein yapısında olan besinlerdir .İnsanlarda sıklıkla alerjiye neden olan besinler şunlardır;

İnek sütü, yumurta, balık ve kabuklu deniz ürünleri, kabuklu kuruyemiş (fındık fıstık gibi), tahıllar, etler, meyveler, sebzeler ve kurubaklagiller, baharatlar ve çeşni vericiler, çikolata, bal ve bazı içecekler.

Bu besinlerden bazıları diğerlerine göre daha sık alerjiye neden olurlar. Örneğin: süt ve yumurta meyve sebzelere göre daha sık alerjik reaksiyona neden olur. Yine bu besinlerden bazıları da diğerlerine göre daha ciddi reaksiyonlara neden olurlar (yer fıstığı ve ağaç fıstıkları). Bazı besinler özellikle erken çocukluk döneminde alerjik reaksiyonlara neden olurken (inek sütü alerjisi), bazıları ise hayat boyu devam eder (fıstık alerjisi gibi). 

Besinlere karşı vücudumuzun gösterdiği reaksiyonlara göre alerji ve intolerans olarak değerlendirilmektedir.

 besin alerjisi

Besin Alerjisine Neden Olabilecek Genel Belirtiler

Mide bulantısı, kızarıklık, şişkinlik, akne, kronik yorgunluk, ishal, baş dönmesi, bağırsak sendromu, solunum, iştah kaybı gibi belirtiler görülebilmektedir.

 

Besin Alerjisinin Tedavisi Nasıl ?

Hangi besine karşı alerjisi tespit edildikten sonra besini diyetten çıkarmaktır. Alerji besin yerine başka alternatif besini diyete eklemek gerekir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.