BİNBİR DERDE DEVA ARI SÜTÜ

Arı sütü; dünyanın en pahalı sütü olmaya aday, besin değeri son derece yüksek ve Türkiye’de yılda sadece 50 kilogram üretilen, yediden yetmişe herkesin tüketmesi gereken bir gıdadır. Binlerce çiçeğin polenlerinden ve bal özünden oluşmaktadır. Kraliçe arının beslenmesi için işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgılanan çok özel ve değerli bir sıvıdır. 40-50 civarı kovandan yılda sadece yaklaşık 1 kilogram kadar arı sütü elde edilmektedir.

ari-sütünün-zararlari

  • Arı sütü, bal ile karıştırılarak tüketilebildiği gibi saf haliyle de içilebilmektedir.

Arı sütünün içerisinde A vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini ve fosfor, çinko, magnezyum, selenyum gibi mineral maddeleri bulunmaktadır. İnsan vücudu için alınması gerekli olan 22 esansiyel aminoasidi içermektedir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar ve sporcular için önemli bir katkıdır. Ayrıca antioksidan özelliğinden dolayı kanser hücrelerinin gelişimini engellemeye yardımcı olur.

03_d

Kalp-damar hastalıklarını tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Damar tıkanıklığını önler.

Zihin gelişimine katkı sağlar. Hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Alzheimer hastalığına karşı kullanılması önerilmektedir.

Hipertansiyona karşı yararlıdır. Hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.

Sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir. Kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Reflü gibi mide rahatsızlıklarını engeller. Hazmı kolaylaştırır.

İçeriğindeki mineraller sayesinde cilt hastalıkları üzerinde de olumlu etki göstermektedir. Sülfür, biyotin, fosfor gibi mineralleri içermesinden dolayı akne oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Sırt ağrısı, siyatik, lumbago ve disk rahatsızlığı gibi hastalıklara karşı faydalıdır. Kasların gevşemesini, yorgunluğun azalmasını ve kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

Arı sütü aynı zamanda diyabet hastalarının şeker düzeylerini dengede tutmaya yardımcı olan bir besindir.

ari-sutu-faydalari1

Şimdiye kadar birçok faydalı etkisi gözlenmiş arı sütünü 5 derece gibi bir sıcaklıktaki buzdolabında 2-3 ay kadar saklamak mümkündür.

12b

Önemli uyarı: Her üründe olduğu gibi arı sütünün de fazla tüketiminden kaçınmak sağlığınız açısından dikkat etmemiz gereken bir durumdur. Aşırı dozda ya da yanlış tüketilen arı sütü alerjiye sebep olabileceği gibi zehirlenmelere de yol açabilmektedir. Özellikle çocukların ve kalp ritim bozukluğu olanların doktora danışarak tüketmesi önerilmektedir.

Sağlıklı günler 🙂

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.