Bölgesel Yağlanma Nedenleri ve Çözüm Yolları

Bugünkü yazımızda bayanların çokça şikayet ettiği bir konuya değineceğiz: Bölgesel yağlanma nedenleri ve çözüm yolları. Son yıllarda artan göbek bölgesi yağlanması yaşayan kitle, basen-kalça bölge yağlanması yaşayan kitleyi aşmıştır.

Bölgesel alınan bu kiloların zayıf kişileri bile şekilsiz gösterdiği aşikar. Şunu da hatırımızda tutalım fazla kilolar her zaman sağlığımızı tehlikeye sokar.

IMG_5651

Kişi kendinden ruhen ve bedenen sorumludur. Kilolarımızı vermek veya kilo almayı engellemek ve sonunda mutlu olmak tamamen bizim elimizde olan ve zihnimizde biten bir olaydır. Başlık başlık yazımıza devam edelim 👇🏻

Göbek Bölgesi Yağlanması Neden Olur ?

– İnsülin dengesizliği
– Yüksek şekerli besin tüketimi (karbonhidrat)
– Hareketsizlik

Kandaki şeker oranını kontrol eden insülin hormonunun seviyesi çok önemlidir. İnsülin metabolizmasının bozulması fazla şeker ihtiyacı hissettirebilir, bu da dışarıdan karbonhidratlı ürün tüketiminin fazlalığına, dolayısıyla göbek, bel çevresinin yağlanmasına sebep olmaktadır.

Yüksek şekerli besin tüketimi yani karbonhidratlı besin tüketimi de bölgesel yağlanmanın sebebidir. Yani kişinin kilo almasının 2 temel sebebi var: Fazla karbonhidrat tüketimi ve hareketsizlik.

IMG_5652

Peki karbonhidratlar bu kadar korkunç ve zararlı mı gerçekten ?
Tabiki hayır. (Karbonhidratlarla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.) Sadece porsiyonu fazla olan öğünlerde çok karbonhidrat tüketimi yanlış. Karbonhidrat içeriği fazla besin tüketimi yerine protein miktarı çok olan besinlerin tüketimine yönelmek daha doğru olacaktır.

Bölgesel Yağlanmayı Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle birçok yazımda söylediğim gibi egzersiz yapmalıyız. Günde (diyetle birlikte) yarım saatlik bir yürüyüş bile kilo almamanıza oldukça katkı sağlayan yapılabilir bir egzersizdir.

IMG_5647

3 beyazdan (un, şeker, tuz) mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Beyaz unlu börekler, şekerli çikolatalı kekler, tuzlu kurabiyeler bu cümleyi okurken bile gayet çekici şeyler ancak yememeliyiz ! ☝🏻

IMG_5654

Marketten aldığımız ürünlerin etiketlerini okumalıyız. İçindekiler kısmında şeker yazmaması şeker içermediği anlamına gelmemektedir. Fruktoz, laktoz, glukoz şurubu gibi yazılar da şeker içerdiğini gösterir.

IMG_5655

Kızartmalardan uzak durmalıyız. Yüksek yağlı besinlerden ve öğünlerden kendimizi uzak tutmalıyız. Salatalarda ve yemeklerde zeytinyağı kullanabiliriz.

IMG_5656

Hazır meyve sularının ve gazlı içeceklerin tamamen şekerli ve tatlandırıcılı su gibi olduğunu düşünerek elimizin tersiyle itilmesi gereken bir grup olduğunu unutmamalıyız.

Bol lifli gıdalar tüketmeliyiz. Bir araştırmaya göre diyet yapmayan ancak her gün 10 gram daha fazla besin lifi almak göbek bölgesindeki yağlarda %3.7 oranında azalma sağlamaktadır. Diyet yapmadan bu azalış iyi bir rakam. 👍🏻

IMG_5653

Öğün atlamamalı, düzenli beslenmeliyiz. Öğün aralarında çiğ badem, kuru üzüm, ceviz gibi yemişleri tüketebiliriz.

Bool bol su içmeliyiz (günde en az 2 litre). Bitki çayları tüketmeliyiz (günde 4 fincan kadar).
Geç saatlerde (özellikle 21.00’dan sonra) fazla meyve tüketmemeliyiz. Hele şeker oranı yüksek meyveler bizden uzak çok zayıflara yakın olmalı 🙄

Ve kesinlikle “HAYIR” demeyi bilmeliyiz. Bize sunulan her ikramı kabul etmeden önce “sağlık? 😦” diye düşünmeli içten bir “teşekkürler ✋🏻” diyebilmeliyiz.

Özet olarak bölgesel yağlanmanın azalması için önce kendimize inanıyoruz. Sonra şekerden, undan, tuzdan uzak duruyoruz, her gün egzersiz yapıyoruz ve bol su tüketiyoruz.

IMG_5650

Bu yazıdan 1 ay sonra zayıflayanlar bana yazsın 😁
Kalın sağlıcakla 🙋🏻

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.