Çocukların ve Gençlerin Beslenmesi

Gıda ve enerji ihtiyacı, yaş ve vücut ağırlığına bağlı olarak değişmekte, aslında artmaktadır. Dolayısıyla çocuk ve gençlerin optimum beslenebilmeleri için yaş farkını dikkate almakta fayda var. Yaş dışında dikkate alınması gereken birkaç husus da şunlardır;

– Gıdalar proteince zengin olmalı (okul sütü önemli)

– Gıdalarda vitamin ve mineral maddelerce zenginlik aranmalı (özellikle kalsiyum)

– Yaşa ve ağırlığa göre ölçülü enerji ve yeterli lif alınmalı

Çocukların beslenmesinde genelde 3 tip hata yapılmaktadır:

1) Gıda ihtiyacı eksik tahmin edilmekte yani doymaz düşüncesiyle çok yedirmek,

2) Ara öğün zamanı yanlış seçilmekte,

3) Sıvı ihtiyacı eksik hesaplanmakta veya yanlış içecek seçimiyle karşılanmaktadır.

img_4620

3-6 Yaş Grubu

3-6 yaş aralığı besinlerin hazırlanmasında pratiklik ön plana çıkmaktadır. Bu grupta özellikle yağca zengin olmayan gıdalar alınmalıdır. Vitamin ve mineral ihtiyacı sebze ve meyveyle karşılanmalıdır. Bu grubun enerji ihtiyacı günlük ortalama 1600 kcal’dir.

img_4619

6-12 Yaş Grubu

Bu grubun enerji ihtiyacı yetişkinlerin porsiyonlarının yarı yarıya indirilmesiyle karşılanabilir. 9 yaşından itibaren kız ve erkek çocuklar için enerji ve gıda istekleri farklıdır. 6-12 yaş aralığındaki erkek çocuklarının enerji ihtiyacı günlük ortalama 2300 kcal iken, kız çocuklarında bu ihtiyaç 2100 kcal olmaktadır. Kız çocuklarının bu yaş aralığında demir ihtiyacı erkek çocuklarından daha fazla olabilir.

img_4622

12-18 Yaş Grubu

Bu grup çocuklar ve gençler artık tam gıda almaktadır. Erkek gençlerin günlük enerji ihtiyacı 2800 kcal, kız gençlerin günlük enerji ihtiyacı ortalama 2500 kcal’dir.

Çocukların sıvı ihtiyacı enerji ihtiyacına oranla daha yüksektir. Uygun sıvı seçimiyle bu ihtiyaç karşılanmalıdır. Serinlik sağlamak amacıyla verilan gazlı/gazsız içecekler yüksek şeker oranından dolayı çocuklar için asla uygun değillerdir. Tercih ve tavsiye edilmesi gereken içecek süttür. Süt sıvı ihtiyacını karşılamanın yanında önemli esansiyel gıda bileşenlerini içinde barındırdığından son derece faydalı bir üründür. 10 yaşındaki bir çocuğun günlük sıvı ihtiyacı yaklaşık 1 litredir, bunun 200-250 ml’si süt ile karşılanmalıdır. Çocuklarımıza hergün bir bardak süt içirmeyi ihmal etmeyelim 🙂

img_4623

Peki Çocuklar ve Ergenler Ne Yer ?

Yapılan araştırmalara göre 2 sıkıntılı sonuç ortaya konmuştur. Bunun ilki hazırlanan kahvaltının bileşim ve miktar açısından yetersiz olması, ikincisi ise 4 çocuktan 1’inin kahvaltı yapmadan okula gitmesidir.

Okulda yapılan kahvaltılar ya çöpe gitmektedir ya da zaten faydası olmayan yağca zengin ürünler olmaktadır. Okul kahvaltısında olması gerekenler ekmek, süt, yoğurt, yumurta, peynir, sucuk, yulaf ezmesi gibi ürünler olarak sıralanabilir.

Okula gidecek çocuklara evde hazırlanabilecek bir kahvaltı tavsiyesinde bulunmak gerekirse;

30 gram ekmek (ince dilimler halinde)

5 gram tereyağı

20 gram sucuk (ince dilimlenmiş)

1 bardak süt

1 yumurta

25 gram peynir

img_4625

Bu kahvaltıdan sonra çocukların yanına verdiğimiz ikinci kahvaltıları için ekmeğin üzerine hoşlanılacak birşeyler sürülmesi ve buna ek olarak bir meyve verilmesi yeterli gelmektedir.

Unutmayalım ki en önemlisi çocuğumuzun doymuş ve memnun olmasıdır.

Afiyet olsun 😋

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.