Çölyak Hastalığı ve Gluten

Çölyak hastalığı insan vücudunda immun sisteminin gluten proteinine karşı duyarlı olmasıdır. Gluten yapısında bulunun gliadin insan vücudunda toksik etki göstermektedir. Buğday, çavdar, arpa yulaf gibi gıdaların çölyak hastalarının diyetinde bulunmaması gerekmektedir.

gluten

Hastalığın Nedeni Nedir?

Glutenin neden olması yanında genetik kalıtım, çevresel koşullarda bu hastalığa neden olmaktadır. Etkilenen bireylerin ince bağırsaklarının iç yüzeyi bu maddelere toksik olan gliadine karşı farklı tepkiler gösterir. Bu oluşumlar çölyak hastalarındaki kısıtlı savunma hücrelerini ve doku enzimlerini uyarır. Böylece ince bağırsak yüzeyinde hastanın kendi savunma hücrelerini uyarılma sonucu başlattığı bir tür iltahaplanma   ince bağırsak iç yüzeyinde yıkıma neden olur.

Tedavisi

Çölyak hastalığının tedavisi glutensiz diyet uygulamasıdır. İçerisinde gluten bulunan gıdaların tüketilmesi ölüme varan sonuçlar doğurabilir.

  • Diyetle yağ azaltılır, yağda kızartmalar, yağlı tatlılar azaltılır.
  • Diyette aşırı posalı gıdalar bulundurulmamalıdır.

Çölyak hastalarının tüketemediği oldukça fazla gıda ürünü bulunmakta, onların bu durumu için içerisinde gluten içermeyen gıda ürünlerinin üretilmesi gerekmektedir. Ülkemizde fazla bulunmayan  bu ürünleri ithal olarak almak oldukça güçtür. Ülkemizde halk ekmek fabrikalarında glutensiz ekmek üretimi yapılarak ekmek ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmıştır. Çölyak hastaları için yeni ar-ge çalışmaları düzenlenerek yeni ürünler piyasaya kazandırılmalıdır.

Türkiye’de Çölyak Hastalığı

çöyakla-yaşam-derneğiÜlkemizde çölyak hastalarına yardımcı olmak için “Çölyakla Yaşam Derneği” de kurulmuş ve hastaların dayanışması sağlanmıştır. Türk Gıda Kodeksi tarafından çölyak hastalığı gibi yaşamı doğrudan ilgilendiren gıdaların etiket bilgisinde yazılması denetlenmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.