Dioksin ve İnsan Sağlığına Etkileri

Dioksin nedir?

Dioksinler, klorlu dioksinler ve furanlar; klor içeren organik kimyasalların (çeşitli pestisitler gibi) ve plastik maddelerin üretimi, mikroorganizmalar tarafından yıkımı ve oksijence fakir ortamda yanması sırasında istenmeden açığa çıkan yan ürünlerdir.  En toksik kimyasal maddelerden biridir. Aslında dioksin tanımı bu gruba dahil birçok kimyasal için kullanılmakla birlikte, bunların içinde en toksik olanı 2,3,7,8-tetraklorodibenzo-p-dioksin (kısaca, TCDD) olarak bilinen maddedir.

dioksin

Dioksinler geniş bir alanda karşılaşılan toksik maddelerdir.  Çevremizde bir çok alanda bulunabilirler, kalıcıdırlar, kolaylıkla bozulmazlar. Yağda çözünme özelliklerine sahiptirler ve bu nedenle hayvanlarda yüksek miktarda birikirler. Bu nedenle et, balık, süt, ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdaların tüketilmesi ile vücuda alnırlar. Bozunmaya karşı aşırı dirençli olmaları nedeniyle çok uzun süre bozunmadan kalır, besin zincirine girer, insana kadar geçer ve vücutta birikirler.

Dioksine maruz kalmanın sonuçları nelerdir?

Başta kanser olmak üzere kloroakne, kusurlu böbrek gelişimi gibi doğuma ait bozukluklar ile immunotoksisite, nörotoksisite, kardiyotoksisite, üreme bozuklukları, çocuklarda gelişim bozukluğu, yüksek tansiyon ve astım gibi birçok hastalık gözlemlenmiştir.

dioksin-zarar
Viktor Yuşçenko

2004 yılı Ukrayna başkanlık seçimlerinde aday olan Vikto Yuşçenko’nun dioksin ile zehirlendiği düşünülmektedir. Belirtileri liderin yüzünde açıkca gözlemlenmiştir.

Plastik bardaklarda yüksek sıcaklıktaki içeceklerin kullanılması, plastik kaplardaki gıdaların uzun süreli olarak mikrodalga fırında ısıtılması ve pet şişelerin güneş altında tutulması dioksin oluşumuna ve gıdalara geçiş olduğu iddia edilmektedir. Bu konuda dikkatli bir tüketimde bulunursak kendimizi bu zararlardan koruyabiliriz.

Ülkemizde Kontrolü

Ülkemizde ihracatta, ithalatta ve ülke içinde yapılan rutin kontrollerde gıda ve yemlerde dioksin analizleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın laboratuvarları tarafından yapılmaktadır. Dioksin tespit edilen numunelere ait partiler ithalatta reddedilir, ihracat ve diğer resmi kontrollerde bulaşmanın kaynağına inilerek partinin tamamı toplatılır ve imha edilir. Daha fazla bilgi için TGK Bulaşanlar Tebliği’ne bakabilirsiniz.

 

 


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.