DİYABET HASTALARININ BESLENMESİ

DİYABET HASTALARININ BESLENMESİ

Diabetes Mellitus (DM), pankreasın yeteri kadar insülin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini tam olarak kullanamaması sonucu oluşan hayat boyu devam eden ve zamanla insülin üreten hücrelerin azalmasına neden olan bir hastalıktır. Genetik olarak ortaya çıkabileceği gibi yaşa bağlı olarak da hastalık görülebilmektedir. Uzun süre iyi şekilde kontrol edilmezse çoklu organ hasarına neden olmaktadır. Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki formu bulunur. Bunlardan Tip 1 DM insülin eksikliği ile ilişkili iken, Tip 2 DM obezite (ikincil insülin direnci) ile ilişkilidir.

sekerbbb

DİYABET HASTALARI VE DİYETLERİ

Diyabetik hastalar hayatları boyunca belli bir diyet uygulaması yapmak zorundadırlar. Beslenme bu hastalığın tedavisine yardımcı olan en önemli unsurlardan birisidir. Hastalar kan şekerini kontrol altında tutabilmek için yeme alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarını düzenlemek zorundadırlar.

 

Beslenme Tedavisi

Beslenme tedavisinin amacı;

  • Diyabetin ileri dönemde ortaya çıkabilecek kronik komplikasyonlarını önlemek ve tedavi etmek,
  • Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığını kazandırmak;
  • Yaşam süresini ve kalitesini yükseltmektir.
  • Diyabetli bireyler yeterli ve dengeli beslenebilmeleri için enerji ve tüm besin ögelerinden önerilen miktarlarda almaları gerekir.

muesli-750365_1280

Diyette Posanın Yeri

İnsülin ve kan glukozu üzerinde yararlı etkileri olan posalı diyetin diyabet hastaları için 20-35 g/gün olması önerilmektedir.

Po­sadan zengin besinlerin enerji yoğunlukları daha düşüktür ve midede hacim oluşturarak doygunluğu arttırma özelliği vardır. Böylece düşük enerjili diyetlerin kullanılabilirlili­ğini arttırırlar.

Posa kaynağı olarak: her gün sebze-meyve, kepek (yulaf, buğday) veya kepeği ayrılmamış tam taneli tahıl ürünleri, kuru baklagiller önerilir.

DİYABETTE YAŞAM TARZI

Öğün sayısının arttırılarak miktarının azaltılması, özellikle tip 2 diyabetlilerde endojen insülin üretimi için daha uygun olduğu düşünülmektedir.

Düzenli egzersizin de diyabet tedavisinde önemli bir yeri vardır. Yağ kitlesinin ve vücut ağırlığının azalmasıyla birlikte kas kitlesi korunur. Böylece insülin direnci azalır, glikoz ve kan basıncı kontrolü sağlanır. Lipit profili düzeltilir ve kalp ve damar hastalıkları riski azalır.

Bir yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.