Diyetimizin olmazsa olmazı: Lifler

Uluslararası Gıda Kodeks Komisyonu hacim arttırıcıları “su veya hava dışında gıdanın enerji değerinde bir değişikliğe neden olmadan sadece hacmini arttırarak katkıda bulunan maddeler” olarak tanımlamaktadır. Yani gıdanın içine kalorisini değiştirmeden yer kaplayıcı olarak katılan hacim arttırıcıların, düşük kalorili ve düşük yağlı ürünlerin üretiminde kullanılmaya başlanıp, alanı gittikçe genişlemiştir.

Hacim arttırıcı olarak en çok diyet lifi kullanılmaktadır. Diyet lifi karbonhidratları içeren ve selüloz yapısında bir komplekstir. 

Diyet lifleri midemizde hacim kaplayarak midenin geç boşalmasına ve tokluk hissine, bağırsaklarımızda yer kaplayarak, gıdaların geçiş süresinin kısalmasına vesile olur.


İnce bağırsakta sindirilemeyen diyet lifleri kalın bağırsakta bakteriler tarafından fermantasyona uğramakta ve bu işlem sonunda bağırsaklarda asit, dolayısıyla gaz oluşmaktadır. Oluşan asitler bağırsaktaki patojen yani zararlı mikroorganizmaların gelişimine engel olmaktadır. Vücuttaki enerjinin %7’si kalın bağırsaktaki fermantasyon ile karşılanmaktadır.

Zayıflamak amacıyla kullanılan diyet lifinin (her zaman söylediğimiz gibi) günlük alım miktarı önemlidir. Nitekim fazla diyet lifi minerallerin emilimini engellemektedir. Diyet lifi mineralleri kendine bağlayarak vücuttan geçiş süresini kısaltmaktadır. Ayrıca fazla diyet lifi D vitamini atılımını arttırır bu da D vitamini eksikliğine sebep olur. Bu sebeple 25-50 gram diyet lifi günlük alım için uygundur.


Diyet lifinin Sağlığa Faydaları

– Kötü kolestrolü düşürür

– Kalp sağlığını iyileştirir

– Kanser riskini azaltır

– Şeker hastalığı riskini azaltır

– Bağışıklık sistemini güçlendirir

– kilo vermeye yardımcı olur

Yüksek Lifli Gıdalar

Meyveler: Ahududu, armut, böğürtlen, elma, incir, çilek, muz

 Sebzeler: Enginar, brololi, bal kabağı, mısır, patates

Tahıllar: Yulaf kepeği, buğday kepeği, patlamış mısır

Baklagiller ve Kuruyemişler: Kuru fasulye, bezelye, mercimek, sert kabuklu kuruyemişler, ayçiçeği, fındık, fıstık

Lifli gıda tüketimi önemlidir, diyetimizden eksik etmeyelim 😊

Afiyet Olsun 😋

Bir yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.