Domuz Eti Tespitinde Test Kitleri

 

Helal gıda kapsamında en önemli konulardan biri olan domuz; Kuran-ı Kerim’de yasaklanmış, haram bir hayvandır. İslam dininde her türlü ürününün kullanımı da yasaklanmıştır ve içine girdiği ürünü de haram yapar. Müslüman tüketici aldığı ürünlere dikkat etmeli, kaynağını bilmediği ürünleri tüketmemelidir.

Analiz Teknikleri

Domuz eti ve/veya domuz yağı karışmış ürünlerin analizleri elektronik burun destekli GC, kütle spektrometresi, ELISA gibi yöntemler ile hassas bir şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca enzim bağlantılı immünoabsorban analizi, PCRelektroforez, gerçek zamanlı PCR yöntemleri ve optik veya floresan spektroskopisi gibi çeşitli analiz metotları ile tayin edilebilmektedir.

Test Kitleri

1Daha hızlı ve pratik analiz metodları için yeni teknolojiler geliştirilmektedir. Bunlardan biri de Immünokromatografik prensibi ile geliştirilen test kitleridir. Antijen-antikor uyumuna dayalı olarak hızlı ve pratik bir şekilde var-yok analizi yapılabilir. Bu kitleri firma sahipleri, denetim yapanlar ve tüketici kolaylıkla kullanabilir. Etin analiz için laboratuvara götürülüp, uzun ön işlemlerinden geçirilmesine gerek kalmadan hızlı ve pratik bir şekilde analiz edilmesine imkan sağlar.

Bu yöntem ile domuz yağı, domuzdan elde edilmiş jelatin ve katkı maddeleri tespit edilemez, bunlar için farklı kitler geliştirilmesi gerekmektedir. Bu test sadece domuz etinin varlığının tespitinde kullanılabilir.

 

 

Testin Uygulanması

4

Test kitinin kullanılabilmesi için analiz edilecek et ya sulu fazda olmalı ya da bir miktar su ile sulandırılmalıdır. Test kitinin üzerine domuza spesifik antikorlar yerleştirilmiştir, analiz sırasında domuzun varlığında domuz eti antijenleri antikorlar ile etkileşime girerek renk verir bu şekilde hamilelik testine benzer bir mekanizmada kitin üzerinde çizgi belirir ve domuz etinin varlığı anlaşılır.

5

 

 

 

 

 

Yararlanılan Kaynaklar

www.xematurkiye.com

Batu, A., 2016. Hela Gıda Ürünleinde Domuz Türevleri ve Belirleme Yöntemleri. Mevlana University, Selçuklu, Konya

Bir yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.