GEBELİK ŞEKERİNDE BESLENME

diabet  Hayatının hiçbir döneminde diyabet ile karşılaşmayan kadınlar gebelik döneminde bu hastalığa yakalanabiliyor. Hamilelerin %2’si gestasyonel diyabet (gebelik şekeri) tedavisi görmektedir. Gebeliğin 24-28.haftalarında yapılan testler ile hastalığın olup olmadığı anlaşılabiliyor. Şeker düzeyi değiştiğinde fazla glukoz ve yağlar plasenta yolu ile bebeğe geçiyor ve bebeğin şişmanlamasına neden oluyor. İnsülin tedavisinden ziyade diyet programları ile kontrol altına alınabilen gebelik şekerinde amaç; kan glukoz seviyelerini normal sınırlarda tutmak ve fazla kalori alımını engellemektir.  Gebelikte açlık kan şekeri düzeyi genel olarak 60-90 mg/dl’dir.

     Beslenmedeki en dikkat edilmesi gereken konu aç kalmamaktır. Ana öğünlerin yanında ara öğünleri de tüketmek ve karbonhidrat yanında protein alımına da dikkat etmek gerekiyor.

     Diyet programı annenin kilosuna, yaşam şekline ve enerji ihtiyacına göre ayarlanmalıdır. Günün hangi saatlerinde vücudu karbonhidratlara ihtiyaç duyuyor, günlük ne kadar karbonhidrat gereksinimi var ve hangi besinlerle karbonhidrat ihtiyacı karşılanabilir gibi soruların doğru şekilde cevaplanması önemlidir.

gestational-diabetes-diet-tips

Gestasyonel diyabette dikkat edilmesi gereken altın kurallar:

  1. Tam tahıl taneleri, yulaf gevreği, makarna, tam buğday ekmeği, bulgur ve çavdar gibi kompleks karbonhidratlar alınmalıdır.
  2. Ara öğünler kesinlikle atlanmamalıdır. Gestasyonel diyabette en büyük sıkıntı kan şekerinin düşmesidir. Bunu önlemenin yolu ise aç kalmamaktır. Ara öğünlerde kompleks karbonhidratların yanında protein alımına dikkat edilmelidir. Elma ile birlikte bir kase yoğurtlu yulaf gevreği iyi bir ara öğün alternatifi olabilir.
  3. Çikolata, pasta, kek, tatlı, şekerleme ve asitli içeceklerin tüketilmesi son derece zararlıdır.
  4. Nişasta açısından zengin olan meyve-sebzeleri de nadir olarak tüketmekte fayda var. Örneğin; patates, havuç ve baklagiller yüksek oranda nişasta içerirler. Bu nedenle meyve ve sebzeleri de kontrollü şekilde tüketmek gerekir.
  5. Posalı yiyecekler kan şekerinin düzenlemesinde en büyük yardımcılardır. Posa, karbonhidratlarla birlikte alındığında kan şekerinin yükselme hızını azaltır. Kalori değerinin az olmasının yanısıra vitamin ve mineral açısından oldukça zengin besinlerdir. Elma, armut, şeftali, ayva, kuru kayısı, kuru incir, marul, kereviz, karnabahar, brokoli, ıspanak posa bakımından tercih edilebilir.
  6. Bol su içmeye dikkat edilmeli, enerji içeceklerinden uzak durulmalı, çay çok az şekerli veya şekersiz tüketilmelidir.
  7. Her gün yaklaşık yarım saatlik yapılan spor hareketleri veya yürüyüşler kilo kontrolü ve kan şekeri düzeyini korumada etkilidir. Hamilelikte ağır sporlardan kaçınmak gerekir. Spor esnasında kan şekerinin aşırı düşmemesine dikkat edilmelidir.
  8. Düzenli kan ölçümleri yapılmalı ve doktor kontrolünde diyet programları uygunlanmalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.