GEBELİKTE KALSİYUM İLAÇLARI GEREKLİ Mİ?

kalsiyum_periyodik_cetvel Kalsiyum (Ca): İnsan vücudunda gerçekleşen hemen hemen her türlü faliyetin gerçekleşmesinde kasların kasılmasında kanın pıhtılaşmasında kemiklerin ve dişlerin oluşmasında oldukça öneme sahip bir elementtir. Hamilelik ve emzirme döneminde de mutlaka alınmalıdır. Özellikle hamileliğin son 3 ayında bebeğin iskelet sistemi ve diş yapısının gelişimi en hızlı aşamasındadır. Anne yeteri kadar Ca almasa bile bebek annenin depolarından ihtiyacını karşılar. Bu durumda yeteri kadar kalsiyuma sahip olmayan anne kısa vadede spazm benzeri kasılmalarla; uzun vadede ise kemik erimesi ve diş çürükleriyle karşılaşabilir. Günlük yaklaşık olarak 1200 mg Ca mutlaka alınmalıdır.

kalsiyum-iceren-besinler

  •      Ca denilince akla ilk gelen süt ve süt ürünleridir. Bir kibrit kutusu büyüklüğündeki beyaz peynirde (30 gr) yaklaşık 100 mg, 1 bardak inek sütünde ise yaklaşık 250 mg Ca bulunmaktadır. Bu da yaklaşık olarak günlük ihtiyacın dörtte biri demektir. Fakat süt hamilelerde ishale ve şişkinliğe neden olabilir. Bu gibi durumlarda  günde 1 kase yoğurt tüketilebilir. Yoğurt hem bağırsak faliyetlerini düzenler hem de karın şişliğini engellemeye yardımcı olur.
  •      Günde 1 avuç fındık veya badem tüketmek yaklaşık olarak 50 mg Ca almanızı sağlar. Aşırıya kaçmamak şartıyla ceviz, yer fıstığı, antep fıstığı gibi kuruyemişlerde yenilebilir.
  •      Nohut, mercimek, barbunya, fasulye gibi kurubaklagillerde Ca açısından önemli birer alternatiftir.
  •      En yüksek Ca içeriğine sahip sebzeler; bamya, enginar, taze fasulye, lahana, pırasa, ıspanak ve semizotudur.
  •      Meyvelerde ise incir, kayısı, limon, portakal ,mandalina ve çilek Ca açısından zengindir.
  •      Balık eti yaklaşık 50 mg. Ca içermektedir. 1 adet yumurtada ise yaklaşık 25 mg. Ca bulunmaktadır. Bu nedenle her sabah 1 yumurta kahvaltıda tüketilmeli ve haftada bir kere mutlaka balık yenmelidir.

! Peki laktoz intoleransı olan anneler Ca ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklar?

Laktoz intoleransı laktaz enziminin eksikliğiyle ortaya çıkar. Bağırsaklarda süt şekeri laktozu parçalayabilecek enzimlerin çalışmaması yada az çalışması durumudur.  Kişide şişkinlik hazımsızlık mide ağrısı gibi rahatsızlıklar görülür. Bu sorunla karşılaşan anne adayları için laktozsuz sütler alternatif olabilir. Bunun yanında yoğurt ayran cacık peynir gibi süt ürünleri tüketilebilir.

nocanvas_cocuklariniz-yeterince-kalsiyum-aliyor-mu-h4x14_crop

Görüldüğü üzere hiçbir ilaç takviyesine gerek kalmadan dengeli ve sağlıklı beslenen bir anne adayı hem kendi hem de bebeği için gerekli olan kalsiyumu rahatlıkla karşılar. İçeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz hapları kullanmak yerine doğru beslenerek iyi bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Sağlıklı günler 🙂

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.