Gıda Maddelerinde Toksik Etkiler

Besinler üretim-tüketim zincirinin her aşamasında (çiftlikten çatala) güvenliklerini bozan etmenlerle karşılaşabilirler. Güvenilir besinlerle gerçekleştirilen yeterli ve dengeli beslenme,sağlığın ve koruyucu sağlık hizmetlerinin temelini oluşturur. Güvenilir besinler, raf ömrü süresince fiziksel, kimyasal ve biyolojik riskleri taşımayan besinlerdir.

Besinlerde bulunan toksik maddeler ;

  1. Doğal Besin Toksinleri
  2. Mikrobiyal Besinler
  3. Kimyasal Kirleticiler

olmak üzere 3 başlık altında toplanır.Aşağıdaki tabloda daha geniş kapsamı ile gıda maddelerinde bulunan toksik  öğeleri  görebileceksiniz.

 

heme

Gıda maddelerinde toksik öğeler ;

  • Üretim aşamasında ; Toprak,Hava,Su,Tarımsal  Faaliyetlerden
  •  İşleme aşamasında;  Metal Ekipman ve Ambalaj Materyallerinden olmak üzere 2 şekilde meydana gelebilir.

02 May 2007 --- Fruit salad with strawberries in a plastic beaker --- Image by © the food passionates/Corbis

TOKSİK ÖĞELERİN MEYDANA GETİREBİLECEKLERİ NELERDİR ?

Toksik öğeler insanlarda birçok hastalığa sebep olabilmektedir. Kanser, Mutasyon (Genlerde değişiklik), Doğumsal şekil bozuklukları, Allerji,Astım hastalıkları araştırmalarda ortaya çıkan birkaç hastalıktan birkaçıdır.Yukarıda toksik maddelerin gıda maddelerinde oluşum evrelerini ve insan sağlığı üzerine etkilerini inceledik.Ancak unutulmaması gereken bir konu daha vardır ki ; migrasyon ! Peki hepimizin kulak aşinası olduğu migrasyon nedir?

 

 

 

_5882074237

MİGRASYON

 

Migrasyon, spesifik koşullar altında, kullanım ve depolama sırasında gıda ambalajından gıdaya kimyasalların kütle transferi olarak tanımlanabilir.Ambalajdan gıdaya geçen bu maddeler tat ve aroma kayıplarına neden olduğu gibi önemli sağlık problemlerine de neden olabilmektedir.

dogal-besin-toksinleri-2749

Migrasyonu etkileyen temelde dört farklı faktör vardır :

 

  • İlki gıdanın yapısıdır. Gıdanın içeriği ambalajın yapısını bozabileceği için ambalajın yapısında bulunan kimyasallar gıdaya geçtiği için gıda maddeleri ambalajı oluşturan kimyasallarının çözünürlüğünü de tayin etmekte. Bu durum aynı zamanda oluşabilecek migrasyonun büyüklüğünü de etkilemektedir. Örneğin asidik özellikteki bir gıda maddesi eğer ambalajın içeriğindeki bir maddeyi çözündürebiliyorsa bu ambalaj malzemesi gıdaya uygun değildir.
  • İkinci parametre temas süresidir. Bu bakımdan düşünüldüğü zaman kısa temas süreleri için uygun ambalaj malzemeleri uzun etkileşim süreleri için uygun olmamaktadır. Genellikle ambalaj malzemeleri için temas süresi farklılıklar göstermektedir. Örneğin fast food denilen hızlı tüketilen gıdalarda temas süresi azdır. Bunun anlamı sözü edilen gıdalar ambalajları ile uzun süre tutulmamalı.
  • Üçüncü parametre temas sıcaklığıdır. Gıda maddeleri ile etkileşime giren malzemelerin bulunduğu ortamın sıcaklığı kimyasal migrasyonu etkiler. Bilindiği gibi kimyasal reaksiyonların hızı çoğunlukla sıcaklıkla artar. Migrasyon çalışmaları da, sıcaklık etkisiyle hızlanan kimyasal reaksiyonlara benzediği için sıcaklığın artışı migrasyonu arttırır.

 

  • Dördüncü parametre de ambalajın yapısı ve içeriğinde kullanılan maddelerin miktarıdır. Ambalaj malzemelerindeki kimyasalların hareketi molekülün büyüklüğüne ve şekline, malzeme ile herhangi bir etkileşimin olup olmadığına, malzemede var olan kütle transferine dayanıklı olup olmamasına bağlıdır.

 

Tüm bu bilgilendirmeler neticesinde , gıda maddelerinin tüketilirken dikkatli olunması gerektiği aksi halde kendi sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebileceğimizi hatırlatır, iyi günler dilerim.

 

 


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.