Gıda Mühendisi İçin Hayaller ve Hayatlar (!)

Herkese merhaba ! 🙋🏻 Bugün biraz iyi-kötü mesleğimizden bahsetmek istedim.. Gıda Mühendisi kimdir, ne iş yapar, nerelerde çalışır, maaşları nedir gibi konulardan bahsedeceğim. Aslında bunu sohbet havasında yapmak, sizin merak ettiğiniz sorular doğrultusunda cevaplar vermek isterdim..

Gıda Mühendisi Ne Yapar?

Öncelikle şuna bir açıklık getirelim; Gıda Mühendisi yemek YAPMAZ. Gıda mühendisi için tarladan çatala kadar olan tüm süreçte bulunması gereken “fikir işçisi” yani kontrolcü, geliştirici, araştırıcı, yönlendirici vs diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse, üretim yapılan herhangi bir yemekhane düşünelim. Bu yemekhanede yapılan yemekleri oluşturan hammaddelerin kabulü, uygunluğunun kontrolü, yemeğin pişme esnasındaki piştikten sonra tabaktaki sıcaklığı, tadın kontrolü, hijyenin sağlanması, karşılaşılan bir sorunda çözüme varılması hepsi gıda mühendisinin görevleri arasındadır. Fabrikalarda üretim, laboratuvar, ar-ge bölümleri, bakanlık gibi çalışma alanları mevcut. Aslında çok güzel meslek ancak maalesef kıymeti bilinmiyor..

Gelelim her meslekte en merak edilen konuya:maaş. Dostlarım, maaşlar Gıda Mühendisleri Odası tarafından asgari olarak belirlenmiş şekildedir. Bu miktar İstihdamı Zorunlu Personel için 3750 TL‘dir. FAKAT hiçbir firma bu sözleşmeyi imzaladığı halde bu maaşı gıda mühendisine vermiyor. Hatta sigortaları da asgari ücret üzerinden yatırıyorlar. Asıl üzücü olan ise bu komik rakamları yine bir meslektaşımızın bize sunması.. Bu adaletsizliği takip eden var mı ? Yok. Sgk’ya şikayet etmeye kalksak, başka yerde iş bulamayız. Çalıştığı firmayı şikayet eden kişiyi başka yer niye işe alsın ? Dava açsan kanıtlayamazsın çünkü çakallar kurumun banka hesabından değil bireysel hesaplarından maaşları gönderiyorlar. Bunun takip edilmesi gerekiyor. Ya oda bu işe el atacak ya devlet denetleme kurulu oluşturup adaletli bir şekilde gerçekten çalışan kişileri işe alacak ki adam kayırmasınlar.
Benim gibi düşünen binlerce gıda mühendisinin şikayeti olsun bu yazı.

Neyse ne diyorduk ?
Gıda mühendisliği çok önemli ve çok güzel, kazancı bol (!) bir meslek. Okulda öğretilen şey budur.
Şimdi birileri çıkıp aksini söyleyip “ben gayet iyi kazanıyorum, kişinin kendini geliştirmesine bağlı” vs. diyecek, der. Sevgili başarılı ve kendini geliştirmiş vatandaş, sen istisnasın ben çoğunluğun vaziyetini yazdım 🙂

Her konuda merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.. 🤗


3 yorum var

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.