BU GIDALAR ÇOCUKLARINIZI DAHA ZEKİ YAPIYOR !

cocuk-zeka-egitim-okul

Çocuklarda zeka yapısı her ne kadar genetik faktörlere bağlı olsada beslenme alışkanlıklarıyla da şekilleniyor. Özellikle 0-6 yaş arası erken çocukluk döneminde çocukların iyot, demir, çinko, E vitamini, A vitamini, B12 ve B6 vitaminleri yönünden zengin gıdalarla beslenmesi zeka gelişimini olumlu yönde arttırıyor.

  • Zeka gelişimi denildiğinde hiç kuşkusuz akla gelen ilk gıda balıktır. DHA, EPA, Omega-3 ve fosfor bakımından önemli bir kaynaktır. Hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre balık tüketen çocukların tüketmeyenlere oranla %27 daha zeki oldukları saptanmıştır.
  • omega-3-fatty-acids1
  • Kuruyemişler Omega-3, Omega-6, çinko ve magnezyum açısından oldukça zengin içeriğe sahiptirler. Özellikle ceviz, fındık, badem ve fıstık gibi yağlı tohumların hafızanın güçlenmesine ve beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur. Özellikle cevizin içinde bulunan gümüş beynin sağ ve sol tarafındakı bilgi alışverişinin hızının artmasını sağlıyor. Zaten dikkat ederseniz cevizin beyne ne kadar benzediğini farkedebilirsiniz 🙂beyin-gelisimi-ve-stres-icin-ceviz-tuketin-37857
  • Yumurta iyi bir protein kaynağıdır. Özellikle sarısında bulunan kolin çocukların konsantre olmasına yardımcı olur. Kahvaltı ve ara öğünlerde haşlanmış yada omlet şeklinde tüketilebilir.
  • Beynin besin kaynağı glukozdur. Rafine olmayan tahıllardaki lifler vücutta şeker salınımını düzenlerler. Bulgur ve yulaf gibi tahıllar içerdikleri B vitamini sayesinde sinir sisteminin gelişmesinde rol oynarlar. Aynı zamanda sindirim sistemi üzerinde de etkilidirler. Bu nedenle rafine olmayan tahıllar çocukların beslenme rutininde bulunmalıdır.
  • Yüksek oranda antioksidan içeren çilek, böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi koyu renkli meyveler A ve C vitamini açısından son derece zengindir. Bu meyveler hafızanın güçlenmesine yardımcı olurlar.
  • Yağsız kırmızı et içerdiği yüksek miktardaki demir sayesinde zeka gelişiminde çok önemlidir. B12 vitaminin tek kaynağı hayvansal gıdalardır ve kırmızı ette fazlaca bulunur. B12 eksikliğinde çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat eksikliği görülür. Bu nedenle haftada 2-3 kere kırmızı et tüketilmesi tavsiye edilir.sut-icen-cocuk
  • Süt ve yoğurdun çocuklar ve yetişkinler için ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinir. Özellikle anne sütü bebeklik döneminden itibaren zeka gelişimi için çok önemlidir. Çocukluk döneminde her gün 1 bardak süt tüketmek hem diş ve kemik yapısının güçlenmesinde hem de hafızanın gelişmesinde, dikkat eksikliğinin azalmasında ve öğrenme yeteneğinin oluşmasında etkilidir.

 


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.