HAMİLELİKTE DEMİR EKSİKLİĞİNE İYİ GELEN BESİNLER

Hamilelikte sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi; kansızlıktır. Genel olarak demir eksikliği şeklinde görülür. Demir: hemoglobin adı verilen kırmızı kan hücrelerinin yapıtaşıdır. Vücutta yeteri kadar bulunmadığında halsizlik, çarpıntı, baş dönmesi, çabuk yorulma, soluk görünüm gibi belirtiler meydana gelir. Bebeğin gelişiminde gerilik veya erken doğum riski de oluşabilmektedir. Hamile kadınların yaklaşık %20’si kansızlık ile karşılaşmaktadır. Demir eksikliği hamileliğin 16.haftasına kadar tespit edilmektedir.

1000 mg demir annenin hamilelik boyunca ihtiyaç duyduğu demir miktarıdır. Bunun bir kısmı plasenta ile bebeğe aktarılır. Günlük ihtiyaç duyulan demir miktarı mutlaka dışarıdan besin yoluyla alınmalıdır. Demir eksikliğine iyi gelen ve demir yönünden zengin olan bazı gıdalar şunlardır:

ispanak 1.Ispanak: Kansızlığa en iyi gelen sebzelerdendir. Vücudun ihtiyaç duyduğu demirin %35’i yarım kase ıspanak ile karşılanabilir.

ruyada-yumurta-kirmak 2. Yumurta: 1 yumurta sarısı 0.7 mg demir içerir. Kahvaltılarda domates, salatalık, maydanoz gibi sebzelerle ve taze sıkılmış portakal suyu ile birlikte alındığında demir emiliminin artması sağlanabilir.

timthumb

3. Mercimek: Bir kase haşlanmış mercimek günlük demir ihtiyacının %20’sini karşılamaya yardımcı olur.

muz-strese-karsi-bunyenin-mukavemetini-arttirir

4. Muz: İçerdiği yüksek demir miktarı ile hemoglobin ve diğer enzimlerin vücutta artışına yardımcı olur. Aynı zamanda hemoglobin sentezinde görev alan magnezyum bakımından oldukça zengin bir meyvedir.

yesil-elmanin-faydalari

5. Elma: Kansızlıktan şikayet edenler günde en az 1 elma yiyerek bu sorunu ortadan kaldırabilirler. Özellikle yeşil elma yüksek oranda demir içeriğine sahiptir.

6c8d410e-85e6-4fe7-9b80-08e78064aa95

6. Pancar: Yüksek oranda demir içeren pancar aynı zamanda kalsiyum, potasyum ve kükürt bakımından da zengindir. Bedeni içten temizleyerek daha fazla oksijen alınmasını sağlar.

nar

7. Nar: Demir, magnezyum ve diğer vitaminler açısından son derece zengin olan nar meyvesi günlük alındığında vücut için gerekli olan demir ihtiyacının büyük bir bölümü karşılanmaktadır.

hamilelikte-pekmez-yemek

8. Pekmez: Kansızlığa en iyi gelen besinlerden biridir.

tavuk-cigeri-tarifi

9. Tavuk ciğeri: 100 gram tavuk ciğeri tüketilerek günlük demir ihtiyacının %70’i karşılanabilmektedir. Kolesterol hastalarının tüketmesi önerilmez.

yulaf_diyeti-2

10. Yulaf: Günlük demir ihtiyacının %30’u bir kase yulaf ile karşılanabilmektedir.

 

Bu besinlerin dışında anne adaylarının dikkat etmeleri gereken bazı hususlara değinmek gerekirse,

  •   Alkol ve sigara tüketiminden kaçınılmalıdır.
  •   Çay yiyeceklerle birlikte tüketilmemelidir. Çünkü çay demir emilimini engeller.
  •   C vitamini yönünden zengin besinler tüketilmelidir. C vitamini demirin bağırsaklardaki emilimini arttırır.
  •   Asitli ve kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Bunun yerine taze sıkılmış meyve veya sebze suları tercih edilmelidir.
  •   Doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

 

Sağlıklı günler 🙂

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.