HAMİLEYSENİZ BU GIDALARI TÜKETİRKEN DİKKAT EDİN !

9 ay 10 günlük hem heyecanlı hem de bir o kadar keyifli geçen sürecin sonunda sağlıkla kucağa alınan bebeğin mutluluğu hiç kuşkusuz paha biçilemez. Rahat geçen bir hamilelik süreci yediğiniz gıdalarla doğrudan ilişkilidir. Hem bebeğiniz sağlığı hem de kendi sağlığınız için tükettiğiniz gıdalara büyük hassasiyet göstermelisiniz.

sagliginiz_icin_kirmizi_et_yumurta_tuketin_h557

Çiğ ya da az pişmiş et ve et ürünleri özellikle içeriğini bilmediğiniz salam, sosis, sucuk gibi gıda maddeleri mümkün olduğunca az tüketilmelidir. “Salmonella” adı verilen ve bağırsak enfeksiyonuna neden olan zararlı mikroorganizmalar bu gıda gruplarında çokca bulunmaktadır. Yumurta da tüketirken hassasiyet gösterilmesi gereken gıdalardan biridir.

s-f91e0259fc2f7a8bb21175dd438709f37a0d3af8

Pastörize edilmemiş gıdaların tüketilmesi düşük ve erken doğum gibi tehlikeler oluşturduğu için sakıncalıdır.Satın alınan süt ve süt ürünlerinin ambalajlarında ‘pastörize sütten yapılmıştır’ ibaresi olmasına dikkat edilmelidir!

Bowl Of Tortilla Chips

Yemesi son derece keyifli olan cips ve kızartmaları ise hamilelik süresince hayatınızdan çıkarmak bebeğinizin sinir sisteminin gelişiminde son derece etkili olacaktır. Kızartma esnasında oluşan “akrilamid” adı verilen toksik madde bebeğinizin sinir sistemini olumsuz yönde etkilemektedir.

dondurmali-pasta-tarifi

     Kadınların en büyük zaafı hiç şüphesiz şekerli yiyeceklerdir. Fakat hamilelik döneminde bu lezzetlerden uzak kalmak hem kendi sağlığınız için hem de bebeğinizin gelişiminde etkili olacaktır.

47768

Sabah kahvaltılarının ve arkadaş ortamlarının vazgeçilmez parçası siyah çayı ise mümkün olduğunca az tüketmek gerekmektedir. Hamilelik dönemini kansızlık ve demir eksikliği gibi sorunlarla geçirmek istemeyen anne adayları çaylarını az tüketerek çok açık ya da limonlu içebilirler.

Karides, istiridye, midye gibi kabuklu deniz ürünlerinde ise “salmonella” tehlikesi bulunmaktadır. Hamilelik döneminde tüketilen deniz ürünlerinin iyi temizlenmiş ve pişirilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Kafeinli içecekler erken doğum tehlikesi oluşturduğu için tüketilmemelidir.

bitkic1

Bitki çaylarını içerken dikkatli olunmalıdır. Doktora danışılmadan tüketilmemelidir. Özellikle bazı bitki çayları karın kasılmalarını arttırarak erken doğum riskine neden olabilmektedirler. Biberiye, aloe vera,  ginseng,  melisa yaprağı,  fesleğen,  keten tohumu,  adaçayı,  ökse otu, sinemaki ve melek otu zararlı olduğu bilinen bitkiler arasındadır. Ihlamur ve rezene dışında fazla bitki çayı tüketmemekte fayda var.

Yazıma son verirken alkol ve sigara konusununda unutulmaması gerektiğini hatırlatmak isterim. Her insan için zararlı olan bu ürünleri tüketmek hem bebeğin kilo kaybına neden olmakta hemde oluşabilecek sakatlıklara davetiye çıkarmaktadır. Hamile bireylerin sigara içilen ortamda bile bulunmaları son derece sakıncalıdır.

hamilelik-ve-sigara-45bb-65b5-afbf

Tüm anne adaylarına rahat geçirebilecekleri bir hamilelik dönemi diliyorum 🙂

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.