Helal Gıda – Meyve Sularımız

meyve-suyu

Günlük yaşantımızda yemeklerin yanında, atıştırmalıklarla beraber ya da keyfi olarak birçok farklı içecek tüketiriz. İçecek sektörü de gıda sektörü gibi geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Bu içeceklerin sağlığımız açısından ne kadar faydalı olduğu ve üretiminde helal koşullara ne kadar uyulduğu da tüketicilerin düşünmesi dikkat etmesi gereken konulardandır.

 

 

Meyve suyu, içecek ve benzeri ürünler aşağıdaki şekilde sınıflandırılabilir:

  1. Meyve Suyu
  2. Meyve Nektarı
  3. İçecek     a)Meyveli İçecek  b) Aromalı İçecek  c) Gazlı Alkolsüz İçecek
  4. Meyve Suyu Tozu

Meyve suyu ya direk meyve sıkılarak meyveden elde edilir ya da meyve suyundan hazırlanan konsantreye, konsantre etme sırasında ayrılan maddeler eklenerek hazırlanır. “Meyve suyu” ibaresi ancak %100 olan ürünlerde yazılabilir. Kutu üzerilerinin okunmasına dikkat edilmeli, meyve suyu ve nektar tercih edilmelidir.

iceceksanayi

Bunun dışında %3-30 oranında meyve kullanılarak su, aroma, tatlandırıcı ve çeşitli katkı maddeleri eklenerek hazırlanan içecekler de vardır. Bunlar meyveli-aromalı içecek grubuna girer.

Gazlı Alkolsüz İçecek ise içilebilir özellikteki su ve izin verilen tat verici, asitlendirici, tamponlayıcı, stabilize ve emülsifiye edici, renklendirici, oksitlenmeyi önleyici, köpük önleyici, aroma verici ve kimyasal koruyucu katkılarla tekniğine uygun olarak hazırlanan ve karbondioksitle yapay olarak gazlandırılmış olan içecektir.

Gazlı içeceklerin zararları herkes tarafından bilinmektedir. Yüksek şeker içeriği, asitli olması ve eklenen karbondioksit ile sağlık açısından sakıncalı ürünlerdir.gazli-asitli-icecekler-hakkinda-bilgi-nedir-bilesenleri-ve-zararlari

Alkol?

Türk Gıda Kodeksi Meyve Suyu Ve Benzeri Ürünler Tebliği’ne göre “Meyve suyu ve püresinde etil alkol miktarı 3 g/L’yi, uçucu asit miktarı 0,4 g/L’yi ve laktik asit miktarı 0,5 g/L’yi geçemez.”

İçeceklerde kullanılan aromayı çözmek için etil alkol kullanılabilmektedir. Bunun yanında başka alkol türevleri de çözücü olarak kullanılabilir. Etikette aroma çözücüsü hakkında bilgi verilmemektedir. Bu konuda aroma çözücüsünün kaynağı şüphe oluşturmaktadır.

Jelatin?

Berrak meyve sularında bulanıklık yapan ve istenmeyen tat maddelerini uzaklaştırmak amacıyla jelatin kullanılmaktadır (5-25 g/100 L). İşlem yardımcı maddesi olarak kullanılan bu maddeler filtrasyonla meyve suyundan ayrılsa da bazen az miktarda da olsa kalabilmektedir. Etiketin üzerinde meyve suyunun jelatinle durultma işleminden geçtiği ifadesinin yazılması zorunluluğu yoktur. Bu yüzden üretiminde jelatin kullanılan meyve sularının isimlerini ve jelatin tipini ancak üretici firmalardan öğrenebiliriz. Üretici firmalar, kullanılan jelatinin hangi ülkeden, hangi firmalardan ve hangi hammadden üretildiğini belgelemelidir.

Katkı Maddeleri?

Gazlı ve aromalı meyveli içeceklerde birçok katkı maddesi kullanılmaktadır. Bu katkı maddelerinin kaynağı helel tüketim açısından önemlidir. Ayrıca kullanılan renklendiricinin karmin olmamasına dikkat edilmelidir. (Daha önceki yazılarımızda karmin hakkında bilgi verilmişti)

nocanvas_1-yapay-kimyasallarla-tatlandirilan-diyet-sodalar-ve-icecekler

 

Hazır alınan meyve sularında mikrobiyolojik tehlikeye karşı pastörize edilmiş olan meyve suları tüketilmelidir. Meyve suyu etiketleri ve kutuları dikkatli okunmalıdır, yapılan taklit ve tağşişlere karşı dikkatli olunmalıdır. Üretiminde bazı şüpheli durumlardan dolayı helal sertifikalı olanları tercih edilmelidir.

 

 

 

Yararlanılan Kaynaklar:

Osman Kola, 2013. MEYVE SUYU, İÇECEK VE BENZERİ ÜRÜNLER https://food.adanabtu.edu.tr/upload/haber/doc/HELAL%20GIDA.pdf

 

2 yorum var

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.