Helal Gıda ve Önemi

 

Yaşamın temel ve en önemli gereksinimi olan gıda ile ‘izin verilmiş’ anlamına gelen Müslüman bir kişinin benimsemesi gereken bir yaşam şekli olan helal kavramının birleştiği “Helal Gıda” konusu günümüzde önemli bir mesele haline gelmiştir.

helal-halal

Gıda konusunda haram kılınanlar domuz, kan, et yiyen hayvanlar, ölmüş hayvanın parçaları, islami usulle kesilmemiş olan eti helal hayvanlar, sürüngen ve böcekler; şarap, etil alkol ve ispirto ayrıca bu haram maddelerin bulaştığı ya da bu maddelerden yapılmış katkı maddeleri içeren diğer gıda maddeleridir. Bunların dışındaki gıdalar helaldir. Bu kadar basit ve sınırlı olan bu konu günümüzde gelişen teknoloji,  büyüyen sanayi ve artan para hırsıyla önemli ve büyük bir mesele haline gelmiştir. Müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkede yaşadığımız için tükettiğimiz gıdalarda domuz eti, katkıları ve alkol olabileceği ya da yediğimiz etlerin besmelesiz kesilebileceği olasılığı hiç aklımıza gelmemektedir.

Yetiştirilmesi kolay ve karlı olan, cam dışında leş dahil her şeyi yiyebilen ve bir kerede 15-20 yavru doğurabilen bir canlı olan domuz, bu özellikleriyle cazip hale gelmektedir. Vücudunun hiç bir parçası ziyan olmadan çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Gıdalarda raf ömrünü uzatmak; istenen tat, kıvam ve kalitede ürün üretmek; ürün çeşitliliğini arttırmak ve maliyeti azaltmak adına birçok katkı maddesi kullanılmaktadır. Bu katkı maddelerinin çoğu yurt dışı ithal edilmektedir ve kaynağı bilinmemektedir. Bu da yurt dışında üretimi oldukça fazla ve cazip olan domuzun katkı maddeleri üretiminde kullanılıp kullanılmadığı sorusunu akla getirmektedir.

Kuran-ı Kerim’de “Allah’ın size helâl ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin ve kendisine iman etmiş olduğunuz Allah’tan korkun”( Maide/88).  Allah-ı Teala bizlere bu ayet ile helal ve tayyip bir yaşam şekli benimsememiz gerektiğini bildirmektedir. Ayette geçen tayyip kelimesi temiz, kaliteli, sağlıklı anlamlarına gelmektedir. Bu nedenle tükettiğimiz gıdaların helalliğinin yanında kaliteli, temiz olmasına ve sağlığa zararlı maddeler içermemesine de dikkat etmeliyiz.

Müslüman olarak tükettiğimiz gıdaların helal ve tayyib olmasına özen göstermeli, seçici olmalıyız. Kaynağı hakkında bilgisine sahip olmadığımız, sağlığa zararlı olan, şüpheli katkı maddeleri içeren hazır gıda sektöründen uzak durmalı, doğal ürünlere yönelmeliyiz. Mümkün olduğunca güvendiğimiz bir kurumdan helal sertifikası almış ürünleri tüketmeliyiz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.