Helallik Açısından Kefir ve Boza

Geleneksel ve fermente içeceklerden olan kefir ile bozanın üretimi ve faydaları hakkında bilgiye daha önceki yazılarımızdan yer vermiştik. Bu yazımızda helallik açısından şüphe teşkil edip etmemesi üzerinde duracağız.

3

Kefir; kefir tanelerinin süte ilave edilmesiyle elde edilen asidik ve alkolik fermantasyonların bir arada oluştuğu bir süt ürünüdür.

Boza ise darı, mısır veya pirinci gibi hububatların öğütülüp su katılarak pişirilmesi ve şeker katılarak alkol ve laktik asit fermantasyonuna tabi tutulmasıyla üretilen kıvamlı bir içecektir.

İki içecekte de mayaların etkisi ile oksijensiz ortamda düşük oranlarda alkol oluşumu gerçekleşir.

Yeni üretilen taze bozadaki alkol miktarı % 0,4-0,8 dolaylarındadır. Sıcaklığa bağlı olarak yaz aylarında %1’in üzerine çıkabilir. Bu nedenle kışın tüketilir ve soğukta muhafaza edilir.

Geleneksel olarak Orta Asya`da yapılan kefirlerde % 0,5 – 1,0 alkol bulunmaktadır. Gıda firmalarının ürettiği ve marketlerde satılan kefir ürünlerinde ise alkol miktarı daha düşük olup, % 0,1 –0,5 arasında değişir.

2              1

 

  • İbni Ömer r.a. anlatıyor:Rasulullah s.a.v. buyurdular ki: “Her sarhoş edici haramdır, çoğu sarhoş eden şeyin azı da haramdır.” Kütübi Sitte 6969

 

  • Peygamberimizin “Meyvelerin sulandırılması ile yapılan içecekleri ne kadar süre tüketmeliyiz?” sorusuna “Sabah yaptıysanız akşama kadar tüketiniz, akşam yaptıysanız sabaha kadar tüketiniz dediği ve üç güne kadar tüketimine müsaade ettiği rivayet edilmektedir.” Bunlar mevsime göre değişmektedir.

 

Efendimiz (sav) bu süreler aşıldıktan sonra sarhoşluk verebilme riski gördüğü için tüketimine müsaade etmemiştir. Şayet bu süreler aşılmazsa etil alkol meydana gelse dahi miktarı çok çok az olacak ve içildiğinde sarhoşluk vermeyecektir. Dolayısıyla çoğu sarhoş etmediği için (en fazla içilebilecek sınırlarda çoğu demektir) haram olmayacaktır.

Bu şekilde hadisler ışığında incelendiğinde bu tarz içeceklerin tüketiminde alkol miktarına ve alkol oluşumu ortam şartlarına bağlı olarak devam edeceği için yapıldıktan sonra geçen süreye dikkat edilmelidir.

Daha önceki yazılarda bahsedilen kefir ve bozanın sağlık açısından çok faydalı içecekler olduğu bilinmektedir. Yapı itibari kendiliğinden oluşan alkol çok düşük miktarlarda olduğu için şüphe durumu oluşmamaktadır. Ancak bu içeceklerin helallik açısından güvenle içilebilmesi için taze tüketilmesi gerekmektedir.

 

 

Yararlanılan Kaynaklar:

www.helalvesaglikli.org

www.gimdes.org

 


Bir yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.