Hünnap Meyvesi ve Faydaları

Hünnap Nasıl Bir Meyve ?

Hünnap (Ziziphus jujuba), Cehrigiller (Rhamnaceae) familyasına ait sarı renkli çiçekler açan dikenli ve hoş kokulu bir ağaç türünün meyvesidir. Hünnap meyvesi iğdeye benzemekte, önce zeytin yeşili sonra koyu kırmızı-siyah renk almaktadır. Hünnap meyvesi taze ve kurutulmuş olarak tüketilebileceği gibi işlenmiş gıdalara tat vermek amacıyla gıda katkı maddesi olarak da kullanılabilmektedir. Çin’de tıbbı amaçlı olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde çoğunlukla Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunmaktadır.

Hünnap Meyvesi
Hünnap Meyvesi

Çin’de yapılan araştırmalara göre hünnap meyvesinin içeriğinde;

 • %81-86 karbonhidrat,
 • %58-78 şeker,
 • %1-3 çözünür lif,
 • %5-7 çözünmeyen lif,
 • %5-7 protein,
 • %0.5-1 yağ,
 • %17-23 arası nem,
 • %2-3 kül olduğu bilinmektedir.hunnapin-faydalari
Sağlığımız Üzerine Etkileri Nelerdir?
 1. Antifertilite, antimikrobiyal, antioksidan ve antienflamatuvar ( iltihap önleyici) özelliklerine sahiptir.
 2.  Fosfor ve kalsiyumun yanı sıra yüksek miktarda şeker içeren bir meyvedir. Yüksek şeker içeriği nedeniyle diyabet hastalarının sınırlı şekilde tüketmesi gerekmektedir.
 3.  Kardiyovasküler sağlık gelişimine ve metabolizma sisteminin daha iyi çalışmasına katkı sağlamaktadır.
 4. Hünnap aynı zamanda B ve C vitamini kaynağıdır. Diğer yenilebilir meyvelerle karşılaştırıldığında günde her bir meyve FAO / WHO tarafından tavsiye edilen şekilde yetişkin bir birey için C vitamini ve B vitamini kompleksi  diyet gereksinimlerini karşılayacaktır. Bu nedenle antioksidan kapasitesi diğer sebze ve meyvelerle karşılaştırıldığında oldukça yüksektir.
 5. Yapılan bir çalışmada Z. jujuba’dan ekstrakte edilen triterpenoik asitlerin in vitro sitotoksiklikleri incelendiğinde olumlu bulgular elde edilmiştir. Ayırca hünnaptan ekstrakte elde edilen betulinik asitin diğer kanser türlerine karşı da etkili olabileceği düşünülmektedir. Son zamanlarda, önemli in vitro kanıtlar, betulinik asitin küçük ve küçük hücreli dışı akciğer, yumurtalık, servikal ve baş ve boyun karsinomlarına karşı etkili olduğunu göstermiştir.

 

Hünnapın faydalarının daha iyi anlaşılması için üzerine yapılan çalışmaların arttırılması gerekmektedir.

Yararlanılan Kaynaklar 

Mahajan R T, Chopda M Z. Phyto-Pharmacology of Ziziphus jujuba Mill- A plant review. Phcog Rev [serial online] 2009 [cited 2016 Nov 21];3:320-9. Available from: http://www.phcogrev.com/text.asp?2009/3/6/320/59530

D.S. H.L. Kim, J.M. Pezzuto and E. Pisha. Synthesis of betulinic acid derivatives with activity against human melanoma. Bioorganic and Medicinal Chemistry Letters. 8: 1707-1712 (1998).

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.