İçinde Ne Var? – Cips

Bugünkü yazımızda hemen hemen herkesin sevdiği atıştırmalıklardan olan cipsin “ içindekiler” kısmını ele aldık.  Ürün olarak patates ve mısır cipsi incelendi.

Önemli!!!

Zararlı kimyasal maddelerin yasal olarak ürünlerde kullanılabilmesi o maddedin ve ihtiva eden ürünün sağlıklı ve zararsız olduğu anlamına gelmez !!!

cipsin-zararlari

İçindekiler

1.) Monosodyum Glutamat (MSG)

Daha önceki yazılarımızda ele almıştık. Kısaca anlatmış olursak; MSG diğer bir deyişle çin tuzu görünümü beyaz kristal toz şeklindedir. MSG üretimi; şarap, sirke, yoğurt ve hatta çikolataya benzer bir süreçten geçerek bakteriyel fermentasyonla gerçekleştirilmektedir. Tatla etkinleşir diğer bileşenleri iyileştirerek üründe dengeli ve hoşa giden tat oluşumunu sağlar, aroma arttırıcı olarak kullanılır. Ülkemizde hemen hemen tüm gıdalarda kullanım miktarı maksimum 10 g/kg olması gerekmektedir. ADI (Günlük alım için izin verilen değer) değeri ise belirlenmemiştir. Bebek ve küçük çocuk gıdalarında izin verilmemiştir.

sol-glutamat-sodny

2.) Palm Olein Yağı

Palmiye yağı olarak da bilinen palm yağı kalorisi yüksek ve doymuş yağ açısından da zengin bir yağdır. Palm yağı margarin yapımı, kızartma yağı ve yemek pişirme yağı olarak kullanılır.

palm-yağı-nerelerde-kullanılıyor

3.) Disodyum Guanilat

Aroma arttırıcı gıda katkı maddesidir.Guanilik asit ve guanilatlar özel umami tadlara sahip değildirler fakat başka birçok lezzetleri de arttırmaya yönelik önemli derecede katkı sağlarlar ve o üründe ihtiyaç duyulan tuz miktarını da düşürmüş olurlar.Bebek ve küçük çocuk gıdalarında kullanılması yasaktır.Astımlı insanlar inosinatlardan uzak durmalıdır.

4.) Disodyum İnosinat

Aroma arttırıcı gıda katkı maddesidir.İnosinik asit ve inosinatlar özel umami tadlara sahip değildirler fakat başka birçok lezzetleri de arttırmaya yönelik önemli derecede katkı sağlarlar ve o üründe ihtiyaç duyulan tuz ve diğer başka lezzet zenginleştiricilerin miktarını da düşürmüş olurlar.Astımlı insanlar inosinatlardan uzak durmalıdır. Bebek ve çocuk gıdalarında yasaklanmıştır.

5.) Sitrik Asit

Görünümü katı kristal, beyaz ya da renksiz, kokusuzdur. Sitrik asit, şekerlere ekşilik vermek amacıyla eklenir. Pastahanelerde ve şekerleme ürünü satan firmalarda kullanılan şeker çeşitlerinde de pektin jeli kullanılarak maksimum jel dayanımını arttırmak amacıyla faydalanır. Genel olarak tatlandırıcı ve koruyucu olarak kullanılır.

6.) Disodyum 5′-ribonükleotid

Görünümü beyaz kokusuz toz şeklindedir. Ribonükleotid genel olarak hayvansal kaynaklıdır. Lezzet, tat arttırıcı olarak kullanılır ve umami tadı sağlar. MSG ile karıştırıldığında sinerji sağlar. Türk Gıda Kodeksi’ne göre ürünlerde maksimum kullanım dozu 500 mg/kg’ dır. Bebek ve küçük çocuklardan uzak tutulmalıdır.

7.)Monokalsiyum Fosfat

Görünümü beyaz toz veya granüllüdür. Konserve gıdalarda konserve prosesi sırasında meyve ve sebzelerin sertliğinin devam ettirilmesini sağlayan kalsiyum kaynağı olarak görev alır. Monokalsiyum fosfat ayrıca sentetik olarak tatlandırılmış meyveli jellerin jelleşmesine yardımcı olan bir kalsiyum kaynağı olarak kullanılır. Pastane ürünlerinde bir hamur şartlandırıcı olarak görev alır. Kabartma tozlarında ve unlu mamüllerde asitliği düzenleyici olarak kullanılır. Ayrıca gübre sanayinde ve yem katkısı olarak da kullanılmaktadır.

Not : Bu yazı belli üç dört markanın içindekiler kısmına bakılarak yazılmıştır.


3 yorum var

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.