İçinde Ne Var?- Et ve Tavuk Bulyonlar

Bu hafta paketli ürünlerde et ve tavuk bulyonların içeriğinde bulunan maddelerden bahsedeceğiz. Bulyonların yemeklere ayrı bir tat getirdiği ve lezzet açısından damağımızı zenginleştirdiği gerçek.  Ancak bu lezzetin yanında, katkı maddeleriyle beraber gelen zararları da göz ardı etmemek gerekir.

Peki bulyonların içerisinde neler var…

Tuz
Aroma arttırıcı (MSG)
Şeker
Nişasta(mısır)
Bitkisel yağ
Asitlik düzenleyici(sitrik asit)
Zerdaçal
Peynir suyu tozu
Buğday unu
Baharatlar

İçindekiler kısmında bazılarını ele aldığımızda…

Tuz: Bulyonların içerisinde tat aromayı güçlendirmek için tuz miktarı fazla olmaktadır. Bu nedenle tansiyon hastalarının kullanımında dikkatli olması gerekmektedir.

Mono sodyum glutamat (MSG) : Lezzet arttırıcı özelliği ile kullanılan bu ürün sağlıklı olmadığından bir çok hastalığı beraberinde getirir. Başta et ve tavuk suyu tabletleri olmak üzere cipslerde, renkli yoğurtlarda, dondurmalarda, hazır çorbalarda, köfte harçlarında mono sodyum glutamat (MSG) sıklıkla kullanılmaktadır.

MSG hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz…

msg2-1

Asitlik düzenletici (sitrik asit) : Daha anlaşılır adıyla meyve asidi. Aslında birçok meyvenin içinde bulunan sitrik asit sentetik olarak üretiliyor. Kendisinin birden fazla kullanım amacı var. Buradaki ana görevi ise asit-baz dengesini sağlayarak gıdanın bozulmasını önlemektir. Kullanım miktarına göre ekşi tat da verebilir.

limon_tuzu

Peynir altı suyu tozu(süt proteini) : Gıdaların protein yönünden besin değerini artırmak amacıyla çikolata,bisküvi,pastacılıkta, bebekler için hazırlanan gıdalarda hatta meyve aromalarıyla lezzetlendirilerek içeceklerde katkı maddesi olarak kullanılır.

3636_2

Zerdaçal-Kurkumin: Genellikle gıdalarda renk verici olarak kullanılan zerdeçal kokusuz, ısıya dayanıklı, antioksidan bir bileşik olan tetrahidrokurkumin içerir. Zerdeçal gıdalarda peroksit oluşumunu engelleyerek muhafaza süresini artırmaktadır. Balık çorbası, pilav, soslar, tavuk bulyon, peynir turşusu, söğüş ve çeşitli sebze yemeklerine çeşni olarak katılır. Zerdeçal ve kurkumin için daha fazla bilgi için tıklayın

 İçerdiği-zengin-asitler-mide-sağlığı-için-faydalıdır.-


3 yorum var

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.