İçinde Ne Var ? – Hazır Çorbalar

Hazır çorbalar; hububat ve unları nişasta bakliyat ve bakliyat unları, kurutulmuş sebzeler, yoğurt, kurutulmuş süt ürünleri, maya ekstraktı, kurutulmuş et, tavuk eti veya et ürünleri, tuz, baharat ve bitkisel yağ gibi maddelerin birkaçının karışımı ile hazırlanarak tüketiciye sunulan kurutulmuş gıdalardır.

 


Sağlıklı ve hemen servis yapmaya hazır çorbalar da hızlı yaşantımızda bizim için önemli bir seçenek haline gelmiştir. Yoğun iş temposu ile değişen yemek yeme alışkanlıkları kişileri daha pratik olmaya yönlendirmiştir. Hazır toz çorbaların çabuk servise hazır hale gelmesi, bol çeşit seçeneği ve her geçen gün daha kaliteli ürünlerin piyasaya sunulması bu ürünlere olan talebi artırmaktadır.

Standart olarak hazır çorbaların içeriğini incelediğimizde ; Un, Pirinç, Soğan Tozu, Maya Özütü, Biber Özütü, Aroma Verciler, Sarımsak, Yağ içerdiğini görürüz. Ancak bunun yanı sıra içerisinde aroma artırıcı olarak kullanılan ‘monosodyum glutamat’ ibaresini de görebiliriz. Peki nedir bu monosodyum glutamat? Gelin birlikte öğrenelim.

MONO SODYUM GLUTAMAT (E621)

  • Yiyeceklere katıldığında, o yiyeceğin tadının beyin tarafından güzel
    Olarak algılanmasını sağlıyor. Tatlı, tuzlu, acı fark etmiyor.
    Hangi yiyeceğe katılırsa lezzetliymiş gibi geliyor. O yüzden gıda
    üreticilerinin bir çoğu MSG’yi karlı olduğu için kullanıyorlar.


MSG ZARARLI MI ?

Bu madde;

Sinir hücrelerine zarar veriyor.
Merkezi sinir sistemi tahribatı ve buna bağlı olarak ALZHEİMER, PARKİNSON, HUNTİNGTON hastalıkları, SAR (Epilepsi)
Retinal dejenerasyon (Göz retina tabakası hasarı) Yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite.
Büyüme hormonu baskılanması.
Pankreas hasarı, insülinde artış, ve buna bağlı diyabet.
Böbrek ve karaciğerde ciddi hasarlar.

Bu madde hamilelerde plasenta bariyerini geçebiliyor, anne karnındaki bebek de aynı tahribatlara maruz kalıyor..

Bu konunun araştırmasını yaparken Prof. Dr. Hasan Doğruyol’un Gıdalardaki Katkı Maddeleri Ve Zararları (Nobel Tıp Kitabevi) kitabınından ;
“…İnsanlar, gıda etiketlerindeki “içindekiler” listesine neredeyse aşina olmuştur. Fakat bu listelere sadece bakmak, gıda maddeleri seçiminde işleri halletmeye kafi gelmez, ek bilgiler gerekir.

Bunu bir hazır gıda paketi örneğinde açıklamaya çalışalım: ‘Hazır çorba’; Kuru çorba karışımı, Domates çorbası,

İçindekiler: Buğday unu, domates, mısır nişastası, tuz, şeker, soğan, sarımsak, pirinç, aroma arttırıcılar (monosodyum glutamat, disodyum inosiyanat, disodyum guanilat), asitliği düzenleyici (sitrik asit), renklendirici (pancar kökü kırmızısı, karmoisin).Bu bilgileri okuyunca anlıyoruz ki bu konserve hazır bir domates çorbasıdır.

Hazırlarken içerisine hepimizin bildiği buğday unu, domates, mısır nişastası, tuz, şeker, soğan, sarımsak, pirinç gibi maddeler katılmış.

Fakat bunların yanında; aroma arttırıcılar (monosodyum glutamat, disodyum inosiyanat, disodyum guanilat), asitliği düzenleyici (sitrik asit), renklendirici (pancar kökü kırmızısı, karmoisin) gibi bir takım maddeler de katılmış. Acaba bu hazır çorba tüketicilerin sağlık ve inançları yönünden herhangi bir kuşku taşır mı? Paket içindeki bildik gıda maddelerinin bu tür bir risk taşımadığını varsayalım. Şu halde bu üründe inançlara zarar verecek veya sağlığı tehlikeye atacak bir durum söz konusu değil gibi gözükmektedir.

Fakat; aroma arttırıcılar (monosodyum glutamat, disodyum inosiyanat, disodyum guanilat), asitliği düzenleyici (sitrik asit), renklendirici (pancar kökü kırmızısı, karmoisin) gibi maddeler acaba neyin nesidir? Etiketlerde genellikle “E” harfi ve bir kod numarası ile gösterilen bu maddeler, gıdalara katılmalarına izin verilen katkı maddeleridir. Bunları fark etmenin ilk adımı etiketlere yakından bakmaktır.” alıntı yapıyorum..


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.