İçindekiler’i anlıyor muyuz ?

“İçindekiler” Karmaşası

Marketlerden aldığımız hazır, paketli ürünlerin içindekiler kısmını okuyor muyuz ? Okuyorsak anlıyor muyuz ? Anlasak bile o katkıların nelerden yapıldığını biliyor muyuz? Katkıların nelerden yapıldığını yazan bir ‘içindekiler’ kısmı gördünüz mü hiç? Ben görmedim maalesef..

img_4778

Piyasada satılan basit bir kekin etiketinde ” bisküvilik un, pudra şekeri, yumurta, tuz, hidrojenize yağ (genelde margarin), su, glikoz şurubu (mısır nişastasından elde edilen), invert şeker şurubu (E1103), gliserol (E422), amonyum bikarbonat (E503), sodyum bikarbonat (E500), doğala özdeş vanilin (vanilyanın sentetik halidir), potasyum sorbat (E202), sitrik asit (E330)” yazmaktadır.

Hemen hergün satın aldığımız bir kekin etiketinde yazan içerikle, evde yapılan bir keke eklenenler arasındaki fark, durumu gözler önüne sunmaktadır.

Şimdi bu paket kekin içindekiler neymiş onlara bir göz atalım..

Glukoz şurubu, diğer adıyla mısır şurubu, mısır nişastasından elde edilir. Vücuda girince vücudun şeker dengesi alt üst olur. Sindirim sistemine olumuz etki eder. Açlık hissine, obeziteye, şeker hastalığına sebep olur. Mısırın GDO’lu olma ihtimali çok yüksektir ve dikkat etmek gerekir. Tadı normal şekerden farksızdır, işlemesi kolay ve maliyeti düşük olduğu için üreticiler tarafından tercih edilmektedir.

img_4779

İnvert şeker şurubu (E1103), eşit miktarlarda dağılan fruktoz ve glukoz sıvı şekerdir. Ürünlerin raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılır. GDO’lu olabilir ve sentetiktir. Obezite ve diyabet hastalıklarını tetikler, dikkat etmek gerekir.

img_4780

Gliserol (E422), hayvansal ve bitkisel yağlardan elde edilen doğal bir karbonhidrat alkoldür. GDO’lu mısırdan da elde edilebilir. Öksürük şurupları, damlalar, şekerleme ürünleri, düşük kalorili tatlandırıcılar, kabartıcı ve nemlendirici olarak kullanılır. Türkiye’de organik etiketli ürünlerde bile kullanımı serbesttir. Domuzdan da elde edilebilir. İshale, baş ağrısına, geçici bilinç kaybına sebep olabilir. Hamile veya emziren kadınların kesinlikle uzak durması gereken bir katkı maddesidir.

img_4785

Amonyum bikarbonat (E503), kabartma tozu, asitlik düzenleyici, alkali ve hacim artırıcı olarak kullanılır. Sindirim sorunlarına ve midede gaz oluşumuna sebep olur.

img_4786

Sodyum bikarbonat (E500), deniz suyu veya tuzdan üretilir. Asitlik düzenleyici, anti-sertleşme ajanı olarak kullanılır. Türkiye’de organik etiketli ürünlerde kullanımı bile serbesttir. Kullanımı oldukça yaygındır. Tuz dengesi açısından dikkat edilmelidir.

Potasyum sorbat (E202), bakteri, mantar, mayalara karşı koruyucudur. Birçok üründe kullanılır ve bu sebeple günlük alım miltarı aşılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan nitratla etkileşime geçerek doğum kusurlarına sebep olur. Ayrıca astıma, kurdeşene, bağırsak sorunlarına, sindirim bozukluklarına neden olabilir.

Sitrik asit (E330), birçok fonksiyona sahiptir ve çok yaygın olarak kullanılır. Gıdaların yanında kozmetikte de kullanılır. Türkiye’de organik etiketli ürünlerde kullanımı serbesttir. Diş çürümesi, deri reaksiyonları, ağız gibi hassas bölgelerde uçuklara yol açar.

Peki Etikete Her Şeyi Yazmak Zorunlu Mu?

Ürün-etiket konusu ülkemizde çok büyük uyumsuzluk içindedir. Üründe bulunan birçok katkı etikete yazılmamakta, hatta üreticinin işine ne geliyorsa onu yazmaktadır. Ayrıca katılan katkıların oranları da yazılmamaktadır ve bu özgürlük mevzuattan alınır.

Şahsi kanaatim ve bence birçok kişinin arzusu olarak ürün etiketlerine katkı maddesinin adı, E kodu, içeriklerin tümü ve oranlarının anlaşılır biçimde, Türkçe yazılması gerekmektedir.

Afiyet olsun 😋

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.