İnek Sütü Alerjisi İçin Neler Yapılabilir?

İnek Sütü Alerjisi

İnek sütü proteinleri kazein ve whey proteinleri olmak üzere 2 grupta toplanır. Kazeinler inek sütünün %76-86’sını oluştururlar. İnek sütünde bulunan alfa laktoglobulin, kazein, sığır gamma globülin, sığır albümin, ve beta laktoglobulin proteinleri alerjiye neden olan proteinlerdir.  İnek sütü alerjisinde ailesel geçmişin önemli rolü vardır. Böyle çocuklarda diğer bireylere göre %60 oranında inek sütüne karşı duyarlılık gözlenebilir.

inek-sutu

Belirtiler

Alerji belirtileri arasında deri döküntüleri (kurdeşen), egzama, hışıltılı solunum, kusma, ishal, kolik veya aşırı ağlama sayılabilir. Alerjik tepkiler birkaç dakika içerisinde çok hızlı ortaya çıkabileceği gibi (ör. şiddetli solunum sorunları, kusma) geç de oluşabilirler veya ortaya çıkmaları için büyük bir porsiyon tüketilmesi gerekebilir (ör. bir bardak süt). Ortaya çıkması 3-5 gün alabilen deri döküntüsü veya ishal gecikmiş tepki örnekleridir.

Diyette Neler Yapılmalıdır?

İnek sütü alerjisi olan çocuklara protein hidrolizatı (parçalanmış protein) içeren mamalar verilmesi tercih edilmelidir. İnek sütünün ve diğer hayvan proteinlerinin hidrolizatlarının veya soya hidrolizatlarının, parçalanmamış tam proteinlere göre daha az alerjik oldukları düşünülmektedir. Soya bazlı, hindistan ceviz esaslı ve bezelye bazlı yoğurt, ekşi krema ve krem peynir tüketebilirler.

Süt tüketemeyecek durumda olan alerjye sahip bireyler soya, hindistancevizi, pirinç, yulaf, badem ,fındık, ayçiçeği bazlı bazı inek sütü alternatifleri bulunmaktadır.

Kaynaklar:

Besin Alerjisi

Milk Allergy

Bir yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.