Gıda Mühendisi için İZP nedir ?

Selam 🙋🏻 Bugün, bir önceki yazımda bahsi geçen İZP’ye biraz yer vereceğim. Gıda alanı için İZP nedir, ne için lazımdır, İZP olmasak ne olur gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağım. Bir sorunuz olursa bize ulaşabilirsiniz. 💁🏻

İZP, İstihdamı Zorunlu Personel demektir.

Tarım bakanlığının sitesinde Gıda İşletmelerinde Çalıştırılması Zorunlu Personel olarak geçer. Yani gıda üretimi yapılan bir işletmede bakanlığın “bulunmak zorunda” dediği meslek sahipleri. Yine bakanlığın sitesinde nerelerde hangi meslek sahibi Zorunlu Personel olarak çalışabilir şeklinde bir tablo var, buradan inceleyebilirsiniz..

Herkes İZP olarak çalışmak zorunda değildir. İZP olarak işe başvuran biri şirketle noter tasdikli 1-2 yıllık sözleşme imzalar. Bu sözleşme tek taraflı feshedilebilir. Sıkıntı yapmaya gerek yok yani 🙂 İZP’nin görev tanımları yine sözleşmede yazıyor, incelemenizi tavsiye ederim.

İZP olan ve olmayan arasında en başında maaş gibi farklılıklar mevcut. İZP haricinde bir mühendisin alması gereken asgari ücret 2300 küsür net, 3500 Brüt ücret idi. Geçmiş zaman kullanma sebebimizi tecrübeli bir meslektaşımızın sözleri çok güzel açıklıyor: “Mühendis taban ücreti mücadelesi yapılmakta ve bir zamanlar SGK ile yapılan protokol dayanak olarak hukuken kullanılmakta idi. SGK bu protokolü tek taraflı feshe gitmeden önce firmalar bu protokolden az biraz çekiniyorlardı. Şimdi tek bir asgari ücret vardır, herkes eşit. Mühendis, hamal, kasiyer, çırak, temizlik elemanı, kurye.. Herkes için asgari ücret birdir. Asgari ücret üzerinde maaş almak kaba tabirle kendinizi pazarlama meziyetinize kalmış. Hasılı, mühendisi bu konuda mühendis olmayandan kayıran koruyan kollayan bir yasal dayanak mevcut değildir.”

Önceki yazımda ettiğim isyan yersiz değil. Meslektaşlarımızın, mesleğimize sahip çıkmasını ve seslerini duyurmalarını istiyoruz. Hakkınızı savunun diyoruz kötü mü ? Şu an pek çok Gıda Mühendisi mesleğinin haricinde başla işlerle geçimini sağlıyor. Umarım yeni bakanımız Sayın Fakıbaba bu mevzuya da elini atar ve sorunu çözer.

Son olarak tüm Gıda Mühendisi olmuş veya olacak olan arkadaşlara şunu tavsiye etmek istiyorum: İnternet herkesin elinin altında var, açın bi 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nu okuyun. Ne iş yapacağını bilmeden okuyan veya okumuş olan binlerce insan var. Mesleğinizi tanıyın, kendinizi nerelerde görebilirsiniz ve ilerletebilirsiniz araştırın. Sadece diploma almakla iş bulunmaz, mesele çözülmez. Bizim mesleğimiz aslında çok güzel, okurken keyif aldığımız bir bölüm tek sıkıntısı değerinin bilinmemesi. Bu da en kısa sürede fark edilir ve gereken kıymet Gıda Mühendisi’ne de gösterilir diye umuyoruz. 🤷🏻‍♀️

Kalın sağlıcakla 🙋🏻


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.