Kanola Yağının Gıda Maddelerinde Kullanımı

Yağlar ; insanların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli olan ana besin maddelerindendir. Ülkemizde yağ endüstrisi genellikle ayçiçeğine dayalı olup yeterli ihtiyacı karşılayamamasından ötürü oluşan yağ açığını kapatmak için ; soya,yer fıstığı,kanola gibi bitkilerden yağ eldesi çalışmaları yapılmaktadır. Ancak soya yağının entegre bir üretimle yan ürünleride değerlendirilsede içerdiği yağ miktarı diğer yağ bitkilerine nazaran daha düşük olduğundan sadece yağ üretimi için yetiştirilmesi ekonomik olmayacaktır. Yer fıstığından yağ eldesi için gereken mekanizasyona sahip olunmaması çok tercih edilmez. Ancak kanola, yağ ekstraktı eldesi için gerek iklim ve toprak şartlarına adaptasyonu gerek münavebe sistemine uygunluğu yönü ile mevcut olan yağ açığını kapatmada diğer yağ bitkilerine nazaran büyük bir avantaja sahiptir.

Biraz kanoladan bahsedecek olursak ;Şalgama benzeyen tek yıllık bir serin sezon bitkisidir. B. oleracea (lahana grubu sebzeler) ve B. rapa Linnaeus (hardal ve şalgam grubu)’un melezlenmesinden elde edilmiştir. Kanola sebze olarak faydalı olmasına rağmen esas olarak tohumundaki %40 lara varan yağ içeriği için ve hayvan beslenmesinde yüksek proteinli yeşil yem elde etmek için yetiştirilmektedir.

kanola-yagi-1

Kanola Yağının Yararları Ve Zararları

Kanola yağı bugüne kadar halk arasında yararları ile tanınan bir yağ türü olmasına rağmen son zamanlarda zararları hakkında bilgilerin verilmeye başlanması ile insanlar tarafından çekimser karşılanan bir yağ grubu olmuştur. Kanola yağı, kolza nebat çekirdeklerinin genetik metotlarla iyileştirilmesiyle elde edilen çekirdeklerden imal edilen bir yağ türüdür. Kolza; nebatsal yağlar içerisinde en çok zehri ihtiva eden nebattır. Öyle ki zehirli olduklarından ötürü hayvanlar dahi tüketmezler. Kanola yağının muhteviyatında yoğun bir halde erusik asit yer almaktadır ve bu asit akciğer kötü huylu tümörüne, sinir ve kan dolaşım sisteminde tahribata da sebep olabilmektedir. Bu denli sakıncalı olmasının en esas nedenlerinden birisi de trans yağ olmasındandır.

Aynı zamanda kanola yağı yüksek oranda erusik asit ve eicosenik asit içermektedir. Bu nedenle diğer yağ asitlerinin oksidasyonunu engelleyerek, canlıların yağ metabolizmasını bozarak kalpte trigliseridlerin birikmesine yol açmaktadır. Ayrıca, kanola küspesinde bulunan yüksek oranlı glikosinolat içeriğinin hayvanlarda toksin etkide bulunması ve hayvanlarda yem yeme isteksizliğine yol açması büyümeyi engellemektedir. Bu nedenle yapılan ıslah çalışmaları sonucu erusik asit içeriği sıfır (%00) ve küspede ise glikosinolat içeriği 30 mikromol’un altında yeni türler geliştirilmiştir.Sağlıklı bir hale getirilip üretilmemiş olan kanola yağının kalp sağlığını riske atması kaçınılmaz yan etkilerinden biridir. Kanola yağının tüketilmesi durumunda kabızlık, kansızlık ve halsizlik gibi birçok yan etkinin görülmesi olasıdır. Ayrıca zararlı kanola bitkisinden üretilen yağlar, bağışıklığın zayıflaması ile birlikte pek çok hastalığın nüksetmesine sebep olmaktadır.Genel olarak bakıldığında zararları ile faydaları birbirini nötrleyen, akılları karıştıran kanola yağı gerçekten de kullanımı riskli bir tüketim ürünüdür. Çünkü var olan faydaları, içeriğinde bulunan arındırılmamış zehir sayesinde bir anda çok ciddi zararlar doğurabilmektedir.

 

yagg

Ancak şu anda dışarıda satışa sunulan kanola yağları, kolza nebatlarının sakıncalarından arındırılmış olup kanola yağlarındaki erusik asit payı % 0.1 değerlerine kadar indirilmiş ve bu denli düşük bir değer de insan sıhhatine negatif etki yapmamaktadır. Güvenilir olan markaları tercih etmek koşulu ile bu yağı korkmadan kullanabilirsiniz. Kanola yağının bir öteki pozitif yönü ise doymuş yağ değerinin az olmasıdır. Doymuş yağ payı zeytinyağında % 15, ayçiçeği yağlarında %12 iken bu miktar kanola yağlarında % 7 dolaylarındadır. Kanola yağındaki doymuş yağ miktarındaki bu azlık ve muhteviyatında omega-3 yağ asidi ihtiva etmesi sıhhate mühim bir takviyedir. Sağlık açısından büyük yararı olsa da kesinlikle bilinçli bir şekilde tüketilmelidir ve bu yağ türünü kullanırken iyi düşünmeniz gerektiğini bir kez daha belirtmek istiyoruz.


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.