Karbonhidratsız Olmaz

Suyun yanında gıdaların en temel bileşeni karbonhidratlardır. Karbonhidrat bakımından zengin bir öğün hem lifli maddelerce zengin, hem de çok doyurucudur. Bu nedenle sağlıklı beslenme için karbonhidratsız olmaz diyoruz.
Karbonhidratların çoğu bitkisel kaynaklıdr. Genel olarak karbonhidratlar 2’ye ayrılır: tatlı, suda kolay çözünenler (düşük molekül ağırlıklı) ve tatsız, suda zor çözünenler (yüksek molekül ağırlıklı)

Karbonhidratların Fonksiyonları

Maddeler halinde bakacak olursak karbonhidratlar;

– Enerji vericidirler

– Depolanarak enerji ihtiyacı durumunda kullanılırlar

– Lifli maddelerce zengindirler (bundan önceki yazılarımızda liflerden bahsetmiştik göz atabilirsiniz :))

Karbonhidratların sindirimi ağızda alfa-amilaz enzimiyle başlar, midede karbonhidrat sindirimi olmaz, ince bağırsakta sindirim devam eder ce sonlanır.

 

Tüketim Tavsiyeleri

Yağ metabolizmasının normal düzeyde sağlanması için günlük ortalama karbonhidrat tüketimi erkeklerde 300 g/gün, kadınlarda ise 265 g/gün uygundur.

Gelişmekte olan birçok ülkede proteinlerin yerini yağ ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme almıştır. Bu duruma protein-enerji eksikliği denilmektedir.


Karbonhidrat Bakımından Zengin Gıdalar

-Tahıllar: buğday, çavdar, yulaf, arpa, mısır

Ekmek ve unlu mamüller

-Nişasta ve nişastalı ürünler

-Erişte, makarna: Makarna %76 karbonhidrat, %1.5 yağ, %13 protein ve %10 su içerir. Bu oranlar pişmiş makarnada %30 karbonhidrat, %0.5 yağ, %5 protein ve %60 su olarak değişir.

-Pirinç, patates: Pirinç %80 karbonhidrat %1 lif içerir. Patates %75 su, %15 karbonhidrat ve %2 protein içerir

Tarhana: Tahıl, sebze ve süt karışımlarından hazırlanır ve besleyici değeri yüksektir. Tathana ortalama %60-70 karbonhidrat, %10-12 protein ve %1.5 yağ içerir. İyi bir protein ve vitamin kaynağıdır.

Şeker ve Tatlılar: Bal, baklava, reçel, jöle, marmelat

-Yapay Tatlandırıcılar


Bir yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.