KİLO ALMAMAK İÇİN BİRKAÇ İPUCU… :)

Dikkat Edelim Kilo Almayalım 🙂

Sosyal çevremiz, yaşanılan tecrübeler, alışkanlıklarımız, koku ve tat algımız damak tadımızı etkileyen önemli faktörlerdir. Bu yüzden damak tadı tartışılabilecek bir konu değildir. Bu yazımızda kilo almamak için yapmamamız gereken bir kaç noktaya değindik.

  1. Çayımızı şekersiz ve tatlandırıcısız içiyoruz. Çayımızın yanında porsiyonu abartılmış şekerli ürünler tüketmiyoruz. Dozunda kuruyemiş tavsiye edilebilir.
  2. Türk Kahvesini şekersiz içiyoruz. Türk Kahvesi tüketimi çok keyifli ve sevilen bir ürün bunu kabul ediyorum. Ayrıca kahvenin düzenli ve sınırlı tüketimiyle (günde 2 kupa) depresyonu, kalp-damar hastalıklarını, kanser riskini, obezite riskini, alkol bağımlılığını azalttığı, faydaları yanında içeriğindeki kafein miktarının günlük doz aşımıyla huzursuzluk, sinir, baş ağrısı, migren yaptığı görülmüş. Tabi yanında çikolata, lokum, bisküvi tarzı tatlı ürünler de vazgeçilmezimiz haline gelmiş durumda. Bunların bize çaktırmadan kilo aldırdığını hiç düşündünüz mü? Bir düşünelim derim 🙂 İllaki kahvenin yanında çikolatasız yapamam derseniz şeker içeriği en az olan kakao oranı yüksek bitter çikolataları tercih etmeliyiz.
  3. Gazlı içecekleri ve hazır meyve sularını tercih etmiyoruz. İçinde şeker olan her alkolsüz içecekte ve meyve suyunda genellikle kalitesiz ve ucuz GDO’lu mısır şurubu ve hatırı sayılır miktarda glikoz bulunmaktadır. Dolayısıyla ortaya bol şekerli bir içecek çıkıyor. Light ürünler ise yapay tatlandırıcı olan aspartam ile tatlandırılmaktadır. İlla ki içecek içmek istiyorsak ya evimizde kendimiz üretmeli yada bitkisel tatlandırıcı olan stevia kullanılanları tercih etmeliyiz.4. Paketlenmiş hazır dondurma yemiyoruz! Dondurma aslında lezzetli, besleyici, sağlığa yararlı olan bir gıdadır. Ancak katkı madde miktarı az olduğunda… Dondurmanın toplam kuru maddesinin yarısını şekerler oluşturmaktadır. Satın aldığımız dondurmanın açık dondurma olması tüketiminden vazgeçemeyenlere en azından daha az kilo aldıracaktır 🙂 .5. Yatmadan önce meyve tüketmiyoruz. Meyvelerin içinde fruktoz dediğimiz ve yağa dönüşüp kana karışması kolay olan bir şeker vardır. Yatmadan önce yediğimiz meyvelerin içindeki fruktoz kolayca yağa karıştığından arkasından alınan enerji harcanamaz ve masum görünen bu meyveler kilo aldıran canavarlara dönüşebilir. Bu sebeple meyve tüketimini gün içinde gerçekleştirmeliyiz ki akşam yatış saatine kadar meyvenin verdiği enerji yakılabilsin. Beslenme uzmanlarına göre mide rahatsızlığı olmayanlar için meyve tüketimi mide boşken yani yemekten önce yapılmalıdır özellikle kilo vermek isteyenlere de bu tavsiye edilmektedir. Eğer meyve yemekten sonra yenecekse en az 3 saat sonra tüketilmelidir.

Son olarak

En önemlisi düzenli besleniyoruz.

Kahvaltımızı proteince yüksek yapıyoruz. 

Akşam yemeklerini abartmıyoruz.

Öğün atlamıyoruz. 

Geç saatte yemiyoruz 

Hareket ediyoruz.

Afiyet olsun 🙂

yorumlarınızı bekliyoruz… 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.