Kırmızı Et Tüketimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bugün yazımızda Kurban Bayram’ının yaklaşması ile kırmızı et tüketimi hakkında bilinmesi gerekenleri  sizler için derledik.

Etin önemi; yüksek biyolojik değerli proteinleri, aroma maddeleri ve doyuruculuğu ile herkes tarafından tercih edilen gıda maddesidir. Kırmızı etin kimyasal bileşimi %75 su, %20 protein, %3 yağ, %1 karbonhidrat, %1 mineral madde ve vitamin içermektedir. Kırmızı etin 100 g tüketilmesi durumunda organizmaya yaklaşık 119 kcal (500 kj) enerji verir. 

İnsan beslenmesinde 100 gram kırmızı et, günlük diyetle alınması önerilen niasinin (B3) %25’ini, kobalaminin (B12) %37’sini, pridoksinin (B6) %18’ini, demirin (Fe) %12’sini, çinkonun (Zn) %32’sini, selenyumun %24’ünü karşılayabilmektedir.

Kırmızı Et Nasıl Tüketilmelidir?

Kurban Bayramı süresince tüketeceğimiz etin pişirme tekniğine dikkat etmemiz gerekir. Kırmızı et mümkün olabildiğince iyi pişmiş olmalıdır. Pişirme sırasında etin merkezi sıcaklığının 72°C’ de olması gerekir. Bu sıcaklığın altında olursa eğer hastalık yapıcı mikroorganizmalar yok edilememektedir.  Bu yüzden az pişmiş etlerin halk sağlığı açısından taşıyabileceği risklerden dolayı tercih edilmemektedir.

Kırmızı Et Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Kırmızı eti kullanacağımız kadar porsiyonlara ayırarak, buzdolabı poşetine, streç filme, alüminyum folyoya veya yağlı kağıda sararak dondurucuda saklayabiliriz.

Kırmızı etlerimizi buzdolabında taze olarak saklamak istiyorsak, cam, çelik ya da plastik kaplarda saklayarak sulanmasını engelleyebiliriz.

Çözdürmek istediğimiz eti oda sıcaklığında değil buzdolabın alt bölümünde çözünmesini sağlamalıyız.

Kırmızı et ve beyaz eti, çiğ ve pişmiş eti birbirine değmeyecek şekilde saklamalıyız.

Etler kurban bayramlarında olduğu gibi fazla miktarlarda temin edilirse, kavurma, sucuk vs. gibi et ürünleri şeklinde muhafaza edilebildiği gibi farklı muhafaza teknikleri ile de saklanabilir. Fakat genel olarak en yaygın kullanım, soğukta muhafazadır.

Etteki Renk Nasıl Olmalı?

Etin rengi kalite kriteri olmasına rağmen, etin rengine bakılrak kaliteli olup olmadğı pek mümkün olmayabilir. Çünkü etin rengi,hayvanın cinsiyeti, yaşı, türü, bakım ve besleme koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Dişi hayvanların etleri erkeklere göre, genç hayvan etleri de yaşlılara göre daha açık renklidir. Bu nedenle ‘Açık renkli etler düşük kaliteli etlerdir’ anlamı taşımamaktadır.

Sağlıklı, taze bir etin rengi parlak kırmızı olarak ifade edilir. Bozulmuş etlerde renk, koyu kahverengiden yeşile kadar değişebilmektedir.

Hepinize İyi Bayramlar…


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.