Kış aylarını antibiyotiksiz geçirelim 😉

Kış kendini kapıdan göstermeye başladı. Haliyle soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar da kapı aralığından içeri giriyor.


Peki sürekli ilaçlarla ayakta kalmaya çalışmak bizim için ne kadar doğru ve faydalı?

Çok kolay ve kısa bir kür ile kış aylarında antibiyotik kullanmaya gerek kalmayabilir bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirebiliriz.

Malzemelerimiz herkesin evinde bulunan kolay ürünler;

1 litre su kaynatılır. 1 adet soğan ve 1-2 diş sarımsak yemeklik gibi küçük küçük doğranır ve kaynatılmış suya atılır, soğumaya bırakılır ve süzülür. Ilıyınca 3-4 tatlı kaşığı bal ve alerjik durumumuz yoksa zencefil ekliyoruz ve sabah – akşam yemeklerden önce olmak üzere günde 2 defa içiyoruz.

Bu malzemelerin faydalarına biraz değinmek gerektiğini düşünüyorum.

Soğan: Soğan yağ yakıcı özelliği olan doğal bir antibiyotiktir. Damarlardaki yağ birikintilerini temizlemesinin yanısıra bölgesel kilo verdirme özelliği de vardır. Damar açıcı özelliği vardır, kılcal damarları genişletir, bu da selülit, cilt kırışıklıkları gibi hastalıkların da zamanla geçmesine vesile olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkilidir. Kandaki şeker miktarını düzenler dolayısıyla şeker hastaları için oldukça önemli bir besindir.

NOT: ileri basur hastalığı olan kişiler soğanı fazla tüketmemelidir.


Sarımsak: Sarımsak da oldukça faydalı bir üründür. Koleteole iyi gelir, soğan gibi yağ yakıcı özelliği vardır. Ödem atıcı ve şişliği azaltıcı olarak tüketilebilir.

NOT: İştah açıcı özelliği olduğu için diyet yapanlar dikkat etmelilerdir.


Bal: İçinde bakteri bulundurmayan doğal bir antibiyotik ve iyi bir antioksidan kaynağıdır. Enerji verir, kan şekerini düzenler, öksürüğe iyi gelir, kilo vermeye yardımcı olur, bence hergin tüketmek gerekir 🙂


Zencefil: Vücut ısısını yükseltir ve grip gibi hastalıklarda sağlıklı terlemeyle hastalığın vücuttan kolay atılmasını sağlar. Mide bulantısına iyi gelir, iltihap önleyicidir.


Unutmayalım ! Sağlığımız herşeyden önemlidir..

Afiyet olsun 😋

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.