Kivi Yemenin 10 Sağlıklı Sebebi

kiwi-1565847__340

  1. Enzimlerle Sindirime Yardım Eder.

Ham kivide, papaya’daki papain veya ananasdaki bromelain gibi yemek yemeye yardımcı olabilecek, protein çözünen bir enzim olan aktinidain bulunur.

  1. Kan basıncını yönetmeye yardımcı olur.

Kivi’nin yüksek seviyedeki potasyumu, sodyumun etkilerine karşı koyarak elektrolitleri dengede tutmaya yardımcı olur.

  1. DNA Hasarından Korur

Collins, Horska ve Hotten tarafından yapılan bir araştırma, kivide antioksidanların eşsiz kombinasyonunun hücre DNA’sını oksidatif hasardan korumasına yardımcı olduğunu gösterdi. Bazı uzmanlar bunun kanseri önlemeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

kiwi-1772558_640

  1. Kilo Kaybını Destekler.

Kiwi’nin düşük glisemik indeksi ve yüksek lif içeriği, yüksek şeker içeriğine sahip diğer meyveler gibi güçlü bir insülin acele etmeyeceği anlamına gelir; bu nedenle vücut yağ depolamaya tepki vermez.

  1. Sindirim Sağlığını İyileştirir.

Kiviler mükemmel bir lif kaynağıdır. Bu, kabızlık ve diğer bağırsak sorunlarını engeller.

  1. Toksinleri Temizlemeye Yardımcı Olur.

Kivi bulanık elyafı, bağırsak yolunuzdaki toksinleri bağlamanıza ve taşımanıza yardımcı olur.

  1. Kalp Hastalığına Yardımcı Olur

Günde 2 ila 3 kivi yemesi kan pıhtılaşma potansiyelini yüzde 18 oranında azalttığı ve trigliseritleri yüzde 15 oranında azalttığı gösterildi. Birçok kişi kan pıhtılaşmasını azaltmak için aspirin kullanır, ancak bu iltihaplanma ve bağırsak kanaması gibi birçok yan etkiye neden olur. Kivi meyvesi yan etkileri olmayan aynı anti-pıhtılaştırıcı faydalara, sadece ek sağlık yararlarına sahiptir.

  1. Diyabet Hastalrının Kullanımına Uygun

Kivi, glisemik indeks için ‘düşük’ kategorisinde yer alıyor,  yani kan şekerinizi hızla yükseltmiyor. Şeker hastaları için güvende olduğu anlamına gelen glisemik yük 4’tür.

  1. Maküler Dejenerasyonuna ve Diğer Göz Sorunlarına Karşı Korur

Maküler dejenerasyon, yaşlılarda görme kaybının önde gelen nedenidir. 110.000 ‘in üzerinde erkek ve kadın üzerinde yapılan bir araştırma, günde 3 veya daha fazla porsiyon yiyen maküler dejenerasyonu yüzde 36 oranında azalttığını gösterdi. Bunun kivinin yüksek seviyedeki lutein ve zeaksantin ile ilişkili olduğu düşünülüyor – her ikisi de insan gözünde bulunan doğal kimyasallardır.

kiwi-1282328_640

  1. Alkalin Dengeyi Oluşturur

Kivi, meyveler için “en alkalin” kategoride. Yani, çoğu bireyin tükettiği asidik gıdaların fazlalığını değiştirmek için zengin bir mineral kaynağı var. Düzgün asit / alkalin dengeli bir vücudun faydalarından bazıları şunlardır: genç cilt, derin uyku, bol fiziksel enerji, daha az soğuk algınlığı, daha az artrit ve azalmış osteoporoz.

Uyarılar:

Kivi, ölçülebilir bir miktarda oksalat, bir çok bitki ve hayvanda doğal olarak bulunan bir madde içerir. Okzalatlar vücut sıvılarına aşırı yoğunlaştığında, kristalleşebilir ve sağlık problemlerine neden olabilirler. Böbrek veya safra kesesi sorunları olan insanlar bu nedenle kivi yemekten kaçınmalıdır.

Kivi ayrıca lateks-meyve alerji sendromuyla ilişkili enzim maddeleri içerir. Lateks alerjiniz varsa, kivi için de alerjiniz olabilir. Meyveleri etilen gazı ile olgunlaştırmak bu maddeleri arttırdığından, gazla işlem görmeyen organik kivilerin alerjiye neden olan daha az bileşiği olacaktır. Pişirme enzimleri de etkisiz hale getirir.

Yaralanılan Kaynaklar:

1-14 Healty Reasons To Eat Kiwi

2-What Are the Benefits of Eating Kiwi Fruit?


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.