MASUM MASKELİ (!) SOYA LESİTİNİ

Soya lesitini, E322 adıyla da bilinen bir emülgatördür. Yani yağ ve su gibi aslında birbirine karışmayan maddelerin karışmasını sağlar.

Soya lesitini olmayan bir madde bulmak neredeyse imkansızdır; bisküviler, sakızlar, çikolatalar, şekerler, etler, mamalar, kekler, ekmekler, baklavalar, yoğurtlar, peynirler, dondurmalar, kremalar, salamlar, sucuklar, ketçaplar, mayonezler ve daha binlerce ürün soya lesitini içerebilmektedir.

img_4958

2012 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker katıldığı bir televizyon programında “Dünyada üretilen soyanın tamamı GDO’ludur” açıklamasını yapmıştır. Dolayısıyla GDO’suz soya lesitini de yok diyebiliriz. GDO’suz soya lesitini kullanan firmalar halkın bilinçlenmesinden ötürü etiket bilgilerinde bunu belirtmektedir.

img_4959

Soya, kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır ve demir gibi önemli minerallerin vücut tarafından emilmesini engelleyen ‘fitik asit’ içerir. Çoğu insanda kalsiyum ve demir eksikliğinin görülmesi bu tür emilim sorunlarından kaynaklanır.

Soya’nın erkeklerde cinsiyet hormonu olan testosteron hormonu bozukluğuna neden olduğu ve büyümeyi engellediği araştırmalarda görülmüştür. Ayrıca soya alerjen bir üründür ve etikette belirtilmesi zorunludur.

img_4957

GDO’lu olmasına rağmen organik etiketli ürünlerde bile kullanımı serbesttir.

Sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin, gıda güvenliğine dikkat etmeleri gerelidir. Tercih ettikleri ürünlerin gıda katkı maddelerini okumaşarı ve tercihlerini ona göre yönlendirmeleri daha doğru olur.
Reklamların kurbanı olmamak gerek diyerek yazımızı noktalayalım

Afiyet olsun 😋

Yorum yok

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.