Mikrodalga Fırınların Sağlığa Etkisi

Mikrodalga fırınlar modern hayatın vazgeçilmez araçlarındandır.Ancak sandığımız kadar masum mudur? Gelin birlikte inceleyelim bu konuyu ;
Çoğumuz görmüşüzdür bazı yiyecek ambalajlarında “micro-wave safe” ibaresini.Bu kelime tam olarak “mikrodalga fırınlar için emniyetlidir” anlamı taşır. Ancak bu her zaman doğru değildir.Bu ibare aslında kullanılan plastiğin sağlığımıza zarar vermeyeceğini değil ancak mikrodalgada erimeyeceği,kırılmayacağını ifade etmektedir.Plastiğin esnek olmasını sağlayan ana madde ‘Bisfenol A,Fitalat’ gibi maddelerdir.Ancak bu maddeler ısı ile etkileşime geçtikleri takdirde gıda ile teması kaçınılmazdır. Mikrodalga fırında ısıtılan yiyeceğin üzerinin kapatılması gereken durumlarda plastik kapak sakıncalıdır çünkü kapağın altındaki yoğunlaşmada fitalatlar bulunabilir ve bunlar yiyeceğe damlayabilir.Plâstik kapların çizilmiş ve renklerinin değişmiş olanlarındaki tehlike çok daha büyük, bunların kesinlikle kullanılmaması gerekiyor.Bir de bu ürünlerin altlarında yer alan geri dönüşüm kodlarına dikkat edilmesi önemli; 3 ve 7 numaralı olanların mutfağımızda asla bulunmamalıdır.


Peki Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

En doğrusu mikrodalga fırınlarda “plâstik kapları hiç kullanmamak” ve bunların yerine daima cam veya seramik kapları tercih etmek.

BİR: Mikrodalga fırınlarda sadece cam ve seramik kapları kullanın
İKİ: Bu kabın üzerinin örtülmesi gerekiyorsa plastik bir kapak yerine kâğıt havlu kullanın.
ÜÇ: Plastik yiyecek kaplarını asla tekrar kullanmayın.

Yazıma son vermeden önce kısaca BPA (Bisfenol A) nedir bir bahsedeyim ;
İnsan vücuduna oldukça fazla zarar verdiği iddia edilen Bisfenol A’nin anne karnındaki ceninlerde, yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda büyüme ile davranış bozukluklarına yol açtığına dikkat çekiliyor.Bu da demek oluyor ki ; Ciddi risk altındayız.. Uzmanlar BPA’nın tüketilen su ve gıda maddeleriyle birlikte insan vücuduna girdiği andan itibaren zarar vermeye başladığını belirtiyor. En tehlikelisi biberon BPA’ nın en tehlikeli kullanım alanlarından birisi biberonlar. Eğer bebeğinizin sütünü biberonda ısıtıyorsanız bu madde kolaylıkla süte geçiyor. BPA en çok su şişelerinde, saklama kaplarında, damacanalarda, bardaklarda karşımıza çıkıyor. Madde özellikle sıcakla birleşince, su süt gibi maddelere nüfuz ederek bebekleri doğrudan etkileyebiliyor.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.