OSTEOPOROZ (KEMİK ERİMESİ) VE BESLENME

Günümüzde en sık görülen,  önemli bir  ekonomik-sosyal problem haline gelen  kemik hastalığı olan osteoporozdan ve bu hastalığın önlenmesinde nasıl beslenmeliyiz bugünkü yazımızda  bu konuları sizler için ele aldık.

Osteoporoz Nedir?


Vücudumuzdaki tüm kemikler( iskeletimizi) etkileyen bir hastalıktır.Kemiklerimizin sertliklerinin azalıp, kalitelerinin bozulmaları sonucu daha zayıf ve kırılabilir hale gelmeleridir. Tabi ki bu hastalık tedavi edilebilir.

Osteoporoz( Kemik Erimesi ) İçin Risk Faktöreleri

-Düşük kemik mineral yoğunluğuna sahip olmak (kadınlarda kemik yoğunluğu, erkeklerden daha azdır)
-Küçük ve ince iskelet yapısına sahip olmak
-Vücut ağırlığının idealin altında olması
-Ailede osteoporozu olan bireylerin bulunması (Bazı kalıtımsal faktörler, kemik gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir)
-Özellikle süt ve süt ürünleri gibi kalsiyumdan zengin besinlerin yeterli tüketilmemesi
-D vitamini yetersizliği (diyette yetersiz oluşu ve güneş ışınlarından yeterince yararlanamamak)
-Çocukluk çağından itibaren fiziksel aktivitenin yetersiz olması ve düzenli egzersiz yapmamak
-Kemik mineral yoğunluğunu azaltan bazı ilaçların kullanılması (glikokortikoid, antikonvülsan, antikoagülan, antiasitler gibi)
-Alkol tüketilmesi (Alkol, kemik hücrelerini harap eder, kalsiyum emilimini bozar, hormon metabolizmasında değişikliklere neden olur)
-Sigara içilmesi (Sigara, direkt kalsiyum emilimini ve aktif şekle dönüşümünü azaltarak veya kadınlarda östrojen seviyesini düşürerek kemik mineral yoğunluğunun azalmasına neden olur).

Peki osteoporozun  (kemik erimesi) önlenmesinde nasıl beslenmeliyiz…

1. Süt ve süt ürünleri , yumurta-et- kuru baklagiller, taze sebze ve meyveler, ekmek-tahıl grubu bu dört besin grubundakiler birlikte uygun miktarlarda tüketilmelidir. Sürekl olarak besin çeşitliliği sağlanmalıdır. Böylece, elzem besin öğelerinin sağlanmasının yanında besinlerin doğal bileşimlerinde bulunan ve bir çok kronik hastalığın oluşumunun önlenmesinde etkisinin olduğu düşünülen fitokimyasallar da vücuda alınmış olacaktır.

2.İyi bir potasyum ve magnezyum kaynağı olan sebze ve meyvelerin tüketiminin kemik mineral yoğunluğunu koruyucu etkisi vardır.

3. Balık içermiş olduğu elzem yağ asitleri sayesinde, kemik sağlığını geliştirir. Haftada en az 2 kez balık tüketilmelidir.

4. Kalsiyum ve D vitamini tüketimi arttırılmalıdır.

5. Kemik mineralizasyonu için gerekli olan magnezyum, çinko, bakır, manganez gibi diğer mineraller ve K vitamini yeterli miktarlarda tüketilmelidir.

6. Magnezyumca zengin gıdaları tüketmeliyiz. Badem, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllar.

7. Etler, peynir, deniz ürünleri, süt, yumurta, yağlı tohumlar (fındık, fıstık, ceviz vb), bulgur, kuru baklagiller, mantar çinkodan zengindir.

8.Kuru baklagiller, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler manganezin iyi kaynaklarıdır. Hayvansal kaynaklı besinlerde manganez az bulunur.

9.Aşırı tuz ve şeker tüketilmemelidir.

10. Kafein içeriği yüksek olan gıdalardan kaçınılmalıdır.

11.  Yüksek dozlarda kafein, tuz ve şeker tüketildiğinde idrarda kalsiyum ve magnezyum atımı fazla olur.

12. Doymuş yağ tüketimi az olmalıdır. Kalsiyum ve magnezyum bağırsaklardan emilimi azalmış olur.

13. Fiziksel aktiviteyi düzenli yapmak gerekir.

Not:  Besin öğelerinin vücuda alınabilmesi için çeşitlilik sağlanmalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.