Peynir Altı Suyu Tozu

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz peynir altı suyu tozu gıda endüstrisinde neden önemli bu yazımızda ona değineceğiz. Peynir altı suyu tozu ülkemizde son bir kaç yıl öncesine kadar değerlendirilmiyordu. Peynir üretimi sonunda ortaya çıkan atık olarak görülüyor ve yararı bilinmiyordu. Ancak son yıllarda gıda endüstrisinde oldukça fazla alanda kullanılmaya ve yarar sağlamaya başladı.

Peynir Altı Suyu Tozu Nedir?

peynir-alti-suyu-tozu

Peynir altı suyu, peynir ya da kazein üretiminde kazeinin çöktürülmesi sonucu elde edilen yarı saydam, yeşilimsi-sarı renkte bir sıvı protein kaynağı olarak tanımlanmaktadır. Peynir altı suyu tozu peynir altı suyu proteinlerin farklı yöntemler kullanılarak toz haline getirilmesi ile elde edilmektedir.

Peynir Altı Suyu Tozu Nerelerde Kullanılır?

whey_protein

Yüksek besin değerine ve fonksiyonel özelliklere sahip olan peynir altı suyu proteinleri; sporcu beslenmesinde ve özel beslenme amaçlı gıda ve içeceklerde, bebek mamalarında ve gıda sanayİinde çeşitli amaçlar için katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Peynir altı suyu proteinlerinin kıvam artırma, jel oluşumunu güçlendirme, emülsiyon oluşturma, su tutma ve serum ayrılmasını engelleme gibi fonksiyonel özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bu yönüyle peynir altı suyu proteinleri birçok gıda ürününde duyusal ve tekstürel özellikleri iyileştirmek ve dayanıklılığı arttırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Kanser hastalarının beslenmesinde de kullanılmaktadır. Peynir altı suyu proteіnlerіnіn tamamı antikanserojenik etki göstermektedir. Kemoteraрi sırasında  alındığında, kansеrli hücrelerіn çevresindeki kоruyucu tabakayı incelterek, sağlıklı hücreleri güçlendirmektedir.

Gıdalarda Kullanılan Peynir Altı Suyu Protein Ürünleri

Peynir altı suyu protein izolatları ( WPI) ( %90 protein içeriği),

Peynir altı suyu protein konsantratları (WPC) (%35-80 protein içeriği),

Peynir altı suyu protein hidrolizatları (WPH),

Modifiye peynir altı suyu proteinleri (MWP)

Bu makaleden daha detaylı bilgiye ulaşabilirisiniz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.