Plastik Kapların Numaralarına Dikkat!

 

1Ambalaj içine konulan ürünü koruyan, en temiz ve en güvenilir koşullarda size ulaşmasını sağlayan, taşınmasını ve depolanmasını kolaylaştıran değerli bir malzemedir. Plastik ambalaj ise petrol rafinelerinden çıkan çeşitli ürünlerin petrokimya tesislerinde işlenmesi ile elde edilir. Dünyada üretilen toplam petrolün sadece % 4’ü plastik üretimi için kullanılmaktadır. Plastiklerin ambalaj uygulamalarında kullanılmaya II. Dünya Savaşı’ndan sonra başlanmıştır.1950’li yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlayan plastik ambalajlar 1970’den günümüze gelinen dönemde ise artarak ivme kazanmıştır.

Plastikler hem daha az malzeme ile daha çok ambalaj üretilebileceği için, hem de şekil verme kolaylığından dolayı sektörde daha da tercih edilebilir bir hale gelmiştir. Ucuz, hafif ve kırılma riski olmayan bir ambalaj çeşididir. Bu gibi avantajları da tercih nedenlerindendir ama avantajın ve kolaylığın yanında gıdayı sağlıklı bir şekilde koruması da önemlidir. Plastik ambalajlar da kendi arasında sınıflandırılır.z5jilqgmrkojd-qumxh-zq

 Sınıflandırılması

  • Pet (Polietilen teraftalat Ambalaj
  • PVC (PoliVinil Klorür) Ambalaj
  • PP (PoliPropilen) Ambalaj
  • PS (PoliStiren) Ambalaj
  • PE (PoliEtilen) Ambalaj
  • HDPE (Düşük Yoğunluklu Polietilen)
  • PC (Polikarbonat) Ambalaj

Özelliklerine göre kullanım alanları değişmektedir.

 Çeşitlerine göre numara işaretleri

Plastik ambajlarların alt kısmında üçgen içinde numaralandırmalarla bize hangi çeşit ve gruptaki plastikten elde edildiğinin bilgisini verir.

a2

1 numara: PET veya PETE polietilen anlamına gelir. Genelde su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağların konduğu pet şişelerde kullanılır. Genelde tek kullanımlık ürünler için geçerlidir. Zararsızdır.

2 numara: HDPE ve polietileni işaret eder. Genelde deterjan ambalajları ve pet sütlerde bulunur. Bu da sağlığa zararlı değildir.

3 numara: PVC polivenil klorid içerir. Streç folyo, dış mekan eşyaları, plastik zemin malzemesi, duş perdesi ve de plastik ambalajlarda kullanılır. Zararlıdır. Yiyeceklerinizi folyoya sararken bir kere daha düşünün.

4 numara: LDPE az yoğunluklu polietilendir. Kuru temizleme, çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunur. Zararsızdır.

5 numara: PE Polietilen’in kısaltmasıdır. En güvenli plastik türü olarak kabul edilir. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.

6 numara: PS polistirendir. Yemek paketleri, plastik bardak ve tabaklar, kaşık gibi maddeler. Market etlerini satın alırken konulan plastik kaplar, köpük tabaklar ve fast food ürünlerin konulduğu tabaklar. Bu kadar çok kullanılan bir şey olmasına rağmen zararlıdır.

7 numara: Yemek saklama kapları ve bazı pet şişelerde bulunur. Kullanılması oldukça zararlıdır.

Plastikte sağlık için en önemli tehlike Bisphenol A (diğer adıyla BPA) denen madde. Bu madde polikarbonatı çok sert ve cam gibi parlak hale getirmek için kullanılıyor. Adımız ürünlerin altındaki bu işaretlere sağlığımız için dikkat ederek almamız gerekir. 3,6 ve 7 numaralılardan uzak durmalıyız.

 

Plastik Ambalajların Geri Dönüşümü

Plastik ambalajlar doğada uzun yıllar çözünmediği ve çevreye zarar verdiği için plastik malzeme içeren çöplerin ayrılarak geri dönüşüme atılması önemli bir konudur. Belediyelerin bu hizmetlerinden yararlanılmalı, olmayan yerlerde talep edilmelidir.

Plastik ambalajlar geri dönüşümü için genel olarak uygulanan metot şudur. İlk önce konteynırlarda toplanan plastik ambalajlar getirildikleri toplama ayırma tesisinde ilk aşamada bir kaba eleme işleminden geçirilirler. Bu kısımda türlerine göre ayrılan plastik ambalajlar, kırpılarak daha küçük hacimlere indirilip yıkanıp kurutularak stoklanması sağlanır. Kırılan parçacıklar yoğunluklarına göre ayrıldıktan (PET, PE, PVC… v.s.) kimyasallarla ikinci bir yıkama yapılır. Yıkamayı takip eden durulama ve metal kontrol işlemlerinde sonra parçacıklar kurutma işleminden geçerek sonra extruder’a gider.  Extruder kırılan, temizlenen plastik parçacıkların eritilerek granül hale getirilmesini sağlayan bir ekipmandır. Extruder’den çıkan plastik ambalajlar böylece granül hale getirilmiş olur. Oluşan bu granüller üretime birincil hammadde olarak girebilir.a1

Bunların yanında plastik kapların saklanma şekli de önemlidir. Güneş ışığına, sıcaklığa maruz bırakılmasıi asitli gıdaların plastikte depolanması migrasyona (madde geçişi)  neden olabilir.

Yararlanılan Kaynaklar:

www.ambalaj.org


Bir yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.