Sağlığa Her Yönüyle Faydalı Olan Prebiyotik

Probiyotik , bağırsak sisteminin mikrobiyal florasını değiştirerek insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler yapan mikroorganizmalar olarak tanımlanmaktadır.Probiyotiklerin gelişimi, ortamda oligosakkarit olarak bilinen kompleks karbonhidratların bulunmasına bağlıdır. Oligosakkaritler (kısa zincirli karbonhidratlar), prebiyotik olarak bilinir ve kalın barsakta patojen bakterilerin sayısını sınırlayan, probiyotik bakterilerin ise gelişimini destekleyen sindirilemeyen gıdalar olarak tanımlanmaktadır.Kimyasal yapılarından dolayı bazı oligosakkaritler sindirim enzimlerine karşı dayanıklıdır ve sindirilemeden kalın barsaklara geçerek orada bulunan probiyotik sakkarolitik bakterilerin fermantasyonu için zemin hazırlarlar. Bu maddeler vücutta ya hiç veya kısmen parçalanır. Fonksiyonel gıda katkısı olarak prebiyotikler; doğal inülin, enzimatik olarak hidrolize edilmiş inülin veya oligofruktozları kapsayan inülin tipi fruktanlar ile sentetik fruktooligosakkaritler olarak sınıflandırılır.Biyotik olarak, inülin ve oligofruktoz, meyve ve sebzelerde önemli oranda bulunur.

kjjj

 

Prebiyotiklerin Fonksiyonel Etkileri Nelerdir ?
  • Şekerlerin sindirimi ve hazmı üzerine olumlu etkileri, glukoz ve yağ metabolizması ile kalp hastalığı riskine karşı koruyucu etki gösterir.
  • Kanserin önlenmesinde önemli olan kısa zincirli yağ asitleri, barsakta fermantasyonla üretilmektedir.
  • Gıdaların tamamen hazmedilmesine katkıda bulunur.
  • Gıdaların emilimini kolaylaştırır ve mide ile barsaktaki beslenmeyi engelleyen faktörler ortamdan uzaklaştırılır
  • Probiyotik ve prebiyotikler barsak epitelinin bariyer özelliklerini düzenler.
  • Vitamin ve minerallerin emilimini kolaylaştırır.
  • Probiyotik ve prebiyotikler sindirim sisteminin mikroflorasının düzenler.
  • Sindirilemeyen oligosakkaritler ve diğer bileşenler probiyotik mikrofloranın gelişimini sağlarlar.

images

 Peki Prebiyotikleri Hangi Gıdalardan Alabiliriz ?

Ayran,Süzme peynir,Yoğurt,Lahana turşusu,Kefir,Pastörize edilmemiş turşu ve zeytin,kuru baklagil,soğan,sarımsak,pırasa,bezelye,arpa,kuş konmaz,muz,çavdar prebiyotik açıdan oldukça zengin besin maddeleridir.Ayrıca emziren annelere bir önerimiz var ;Eğer emziren bir kadın antibiyotik alır ise bebek de antibiyotiklerin yan etkilerinden muzdarip olabilir. Probiyotik gıdalar ile beslenen bebeklerde bu belirtiler hafifler.

jyyyyy

 


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.