SAKIZ VE İÇERİSİNDE BULUNAN MADDELER

SAKIZ VE İÇERİSİNDE BULUNAN MADDELER

Günlük hayatımızda, elimizin altında, çantamızda, çocuklarımızın elinde eksik etmediğimiz sakızı bugünkü yazımızda bahsedeceğiz.

ABD’de, halkın yüzde 59’u, İran’da (yüzde 82) ve Suudi Arabistan’da (yüzde 79) Orta Doğu’da  sakız çiğneyiciler daha çok. Birçok kişi lezzet ya da kendini oyalama gibi sebeplerle sakız çiğniyor. Bazısı stres rahatlatmak ve hatta gıda isteğini azaltmak için bir araç olarak kullanıyorlar.

Fabrika üretimi olan sakızlarda hangi maddeler bulunmaktadır?

Sakızın temeli sakız mayasıdır. Balon yapma ve çiğneme özelliği sakız mayasına bağlıdır. Sakız mayası bir tür plastik olan elastomerlerden, reçinelerden ( yapay veya doğal ) , yağlardan ve emülgatörden oluşmaktadır. En sade sakızda; sakız mayası ( tüm sakızlarda bulunur), antioksidan (BHA), aroma          (damla veya naneli sakız gibi) ve renklendiriciler bulunur.

Meyve aromalılarda ilave olarak şeker veya izomalt, sorbitol, ksilitol, maltitol şurubu, aspartam, asesulfam-K ve ksilitol gibi tatlandırıcılar, akasya gamı gibi kıvam artırıcılar, soya lesitini gibi emülgatörler, gliserin gibi nem tutucular, şellak veya karnauba mumu gibi parlatıcılar, asitlik düzenleyiciler ve muhtelif renklendiriciler kullanılır.sakiz2

Fabrika üretimi olan sakızlarda 15’ ten fazla katkı maddesi içermektedir. Bu katkı maddelerinin çoğu sağlığımıza zarar vermektedir. Özellikle hamileler ve bebekler yapay katkı maddesi içeren gıdaları tüketmemelidir.

Çocuklara sakız verirken bir kez daha düşünün, sakız çiğnerken büyükler dahil kazara sakızı yutabilir. Sakız midede sindirilemez. Fabrika üretimi olan sakızları alırken bir kez daha düşünelim…

Bahsettiğimiz fabrika üretimi sakız yerine doğal sakız çiğnemeliyiz. Tabi ki doğal sakızın bir çok faydası bulunmaktadır.

  • Pratik, ucuz ve düşük kalorilidir. Şekerli sakız dahi 5-10 kaloridir.
  • Sakız çiğnemek iştahınızı kontrol etmenizi sağlar.
  • Ağız ve diş sağlığını etkiler. Nefesinizi ferah tutmanıza yardımcı olur. Vücuttaki en güçlü savunma mekanizması olan tükürük salgısını arttırır. Özellikle şekersiz sakız ağız sağlığını birçok yönden destekler. Plakların, çürüklerin ve lekelerin oluşumunu önler, diş minesindeki mineral bozukluklarını onarır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.