TAM TAHIL ÜRÜNLERİ VE SAĞLIK

TAM TAHIL ÜRÜNLERİ VE SAĞLIK

Tam tahıl ürünleri genel itibari ile Türkiye’de temel besin, ekmek ve diğer tahıl ürünleridir. Tam tahıl olarak bulgur, kırık buğday, makarnalık buğday, kılçıksız buğday, esmer pirinç, yabani pirinç tam hahıl olarak değerlendirilir.

Tahılın tanesini anlatcak olursak; endosperm kısmı enerji deposu olup buğdayın %83 ‘ünü kapsar. Ruşeym (% 2,5) protein, yağ, vitamin ve minarellr açısından zengin olup kepek (%14,5) kısmı ise posa hm de minarel ve vitamin açısından zengindir.

Genellikle tahıllar, tüketime hazır hale getirilirken bir çok işleme tabi tutulurlar. Tahılların işlenmesi, onları esmerden beyaza çevirirken besin değerlerini de azaltmaktadır. Ayrıca sağlığa faydalı fitokimyasallarda yüksek oranlarda kayıplar oluşmasına neden olur.

tahil2

Peki tam tahılların  faydaları nelerdir…

-Tam tahılların günlük diyette düzenli olarak tüketilmeleri kardiyovasküler hastalıklar, tip 2 diyabet, şişmanlık ve çeşitli kanser türleri gibi bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların oluşma riskini azalmaktadır.

-Enerjinin yavaş ve dengeli bir şekilde vücutta kullanılmasını sağlayarak uzun süre dinç ve tok tutmasını sağlar.

-İçerdikleri kompleks karbonhidratlar ve lif ile kan şekerindeki dalgalanmaları önlemeye yardımcı olur.

-Sindirim sisteminde etklidir.

-Kilo kontrolünü sağlar.

-Ülkemizde oldukça az olan süt tüketimini destekleyerek sütün tüm faydalarından yararlanmamızı sağlar.

-Genel olarak tam tahıl tüketimi için önerilen günlük tüketim miktarı 3-4 porsiyondur.

*Tahıl bileşenlerinin hastalıkların önlenmesi ve tedavisindeki olumlu etkilerinden faydalanmak için tahıl tanesi rafine edilmeden tüketilmelidir.

*** Çoğu gıdalarda olduğu gibi fazla tüketilmesi insan sağlığına zarar da verebilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.