Tanımlayamadığımız Şeyleri Barındıran Meyve Suları

İçinde ne olduğu belli olmayan, küf ve mukusumsu yapıda, bazen canlı olacakken olamamış daha doğrusu tanımlayamadığımız “şey”leri barındıran meyve suları şu sıralar sosyal medya ve iletişim kanallarında karşıma o kadar çok çıktı ki.. Ben de biraz araştırdım. Bu yazıyı yazmadan önce o kadar çok video izledim ki uzun bir süre içecek reyonuna yaklaşmam diye düşünüyorum…

Öncelikle meyve suyu üretim aşamalarından başlamak isterim. Kabaca meyve suyu üretmek için her tesis şu prosesi uygular;

Ayıklama: Fabrikaya gelen meyveler içindeki sap, saman ve bu meyvelerin çürük, küflü, ham olanları ayıklanır. Ne kadarı doğru? Bilemiyoruz. Elma suyu üretimi için tarlasıyla anlaşılan bir arkadaşımızın dediğine göre üreticiler çürükleri hatta salyangozların bile yuva yaptığı meyveleri ayırmadan alıyor. Ayıklama işlemi yürüyen bantlarda işçiler tarafından yapılıyor. Çok dikkatli olmalılar gerçekten..

Yıkama: Meyveler ayıklandıktan sonra fabrikanın kullandığı taşıma sistemine göre değişik yıkayıcılarda soğuk suda yıkanır. Tabi o sırada meyvelere yapışmış yaprak vsveya meyvenin içinde kalan böceklerden bakterilerden kimi suya karışır, kimi meyveyle bir sonraki aşamaya ulaşır.

Sınıflama ( tasnif ): Meyveler genelde boyutuna göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırma homojen bir ürün elde edilmesi için önemlidir. Sınıflandırma özellikleri meyve suyunun çeşidine göre farklılık gösterecektir.

Sap ayırma, Çekirdek çıkarma: Kiraz gibi meyvelerin sapları, şeftali, erik gibi sert çekirdekli meyvelerin de çekirdekleri bu işlere uygun üretilmiş makinalar aracılığıyla çıkarılır yoksa meyve suyunun tadını bozar. Küçük çekirdekli meyvelerin çekirdekleri içinde kalır. Küflü çekirdekler nereye gitti? :/

Meyvenin parçalanması (mayşe eldesi): Meyveler, suyunun daha kolay çıkarılması için parçalanır. Parçalanan meyveler ısıtılır.

Mayşenin ısıtılması: Meyve sularında ısıtma işlemi 85-87 oC’lerde 2-3 dakika yapılır. Bu aşamada enzimler inaktif hale gelir. Berrak meyve suyu eldesi için ise ısıtmadan hemen sonra sıcaklık 50 oC’ye düşürülür. Mayşeye, hem meyvedeki renk maddelerinin çıkması hem de berraklaşma işlemi için çeşitli enzimler katılır.

Presleme (suyunu çıkarma): Bu aşamada farklı pres makinaları kullanılarak meyvenin suyu çıkarılır.
Durultma/Berraklaştırma: Arkadaşlar meyve suyuna giren tüm meyve harici maddeler işte bu aşamada devreye sokuluyor. Preslemeden sonra meyve o haliyle de şişelenebilir ancak daha çekici hale gelmesi için berraklaştırma işlemine tabi tutuluyor. Şöyle ki meyve suyundaki pektin, meyvede bulanıklık yapan maddelerin dibe çökmesini engeller. Üretici de bu pektini enzimlerle parçalar. Birkaç saat sonra da jelatin çözeltisi (meyve sularının helalliğinin sorgulandığı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz) katarak, bulanıklık yapan maddeleri dibe çökertir. Bu durultmadan sonra kieselsol veya bentonit ile meyve sularında sonradan bulanıklığa neden olan bazı kolloid parçacıklarda ayrılır. Üstte kalan kısmı alınır ve filtrasyona gider.

Filtrasyon: Meyve suyunda bulanıklığa neden olan parçacıklar ayrılır.

Pastörizasyon: Meyve suyu paketlenmeden önce pastörizasyona tabi tutularak dayanıklı hale getirilir yani raf ömrü uzatılır. Bu işlem şişelendikten sonra da yapılabilir. Pastörize edilmiş meyve suları steril ambalajlara hava almayacak şekilde doldurulmalıdır.

İşte asıl konumuza geldik: Steril ambalaj.

Meyve suları prosese uygun ve steril bir şekilde üretildiği paketlendiği; taşıma, depolama, raflara yerleştirme aşamasında ambalajı zedelenmediği, açılmadığı sürece bozulmayacaktır.

Piyasada dolaşan meyve suyu kutularının içindeki ne olduğu belli olmayan şeyler aslında üretim prosesinde sıkıntı olduğunun göstergesidir ve üretici hemen o meyve suyunun bilgilerini almalı, kontrolünü yapmalıdır. Gerekirse o partide üretilen meyve sularını piyasadan toplatmalıdır.

Bir ürün alırken ambalajına, son kullanma tarihine bakmadan almamalıyız. Zedelenmiş ürünleri almamalı hatta ürünü satan yetkili ile görüşüp durumu bildirmeliyiz.

Bana kalırsa kapalı paket meyve suları (içecekler) tüketilmemelidir. Yemeğin yanında illa ki bir şey içmeliyim diyorsanız meyve suyunuzu kendiniz hazırlamaya çalışın. En olmadı doğal maden suyu tüketin. İnanın daha sağlıklı olacaktır.

 

Afiyet Olsun (?)

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.